Multipl sklerozlu bireylerde aktivite ve katılımı kısıtlayan üst ekstremite problemlerinin incelenmesi
Investigation of upper extremity problems restricting activity and participation in people with multiple sclerosis
- Tez No: 657754
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı Multipl Sklerozlu (MS) bireylerde üst ekstremiteyi çok yönlü değerlendirmek, sağlıklı bireylerle karşılaştırarak problemleri belirlemek ve problemlerin aktivite ve katılım ile ilişkisini incelemekti. Çalışmaya 40 MS'li birey ve MS'li bireylerle benzer demografik özelliklere sahip 40 sağlıklı birey dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri ve MS'li bireylerin klinik özellikleri sorgulandıktan sonra üst ekstremite kas kuvveti Hand Held Dinamometre ile; kaba kavrama kuvveti el dinamometresi ile; çimdikleyici kavrama kuvveti pinçmetre ile; duyu esteziyometre ve diyapozon ile; koordinasyon Parmak-Burun Testi ile; yorgunluk Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ile; kognitif düzey Sembol Rakam Modaliteleri Testi ile; anksiyete ve depresyon Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile; aktiviteye yönelik kapasite Dokuz Delikli Peg Testi ve Minnesota El Beceri Testi ile; aktiviteye yönelik performans Motor Aktivite Günlüğü-28 ve ABILHAND ile; katılım ise Toplumsal Bütünleşme Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the upper extremity comprehensively in people with multiple sclerosis (PwMS), identifying problems by comparing them with healthy individuals, and examining the relationship of problems to activity and participation. 40 PwMS and 40 healthy individuals were included in the study. Demographic information of all participants and clinical characteristics of PwMS were questioned. PwMS were evaluated with Hand Held Dynamometer for upper extremity muscle strength; hand dynamometer for grip strength; pinchmeter for pinch strength; estesiometer and tuning fork for sensory; Finger-Nose Test for coordination; Fatigue Severity Scale for fatigue; Symbol Digit Modalities Test for cognitive level; Hospital Anxiety and Depression Scale for anxiety and depression; Nine Hole Peg Test and Minnesota Hand Dexterity Test for capacity of the activity; Motor Activity Log-28 and ABILHAND for performance of the activity and Community Integration Questionnaire for participation.