Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınlarda, HCG günü progesteron seviyesi 1'den küçük ve 1-1,5 arasında olan hastaların ilk beta-HCG değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the first beta-HCG values of the patients that are small and between 1-1.5 from HCG day progesterone level 1 in women living with assi̇sted reproductive techniques
  1. Tez No: 657771
  2. Yazar: BURCU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BELGİN SELAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yardımcı üreme tekniklerinde (YÜT) implantasyon başarısını belirleyen ana unsurlar transfer edilen embriyoların kalitesi ve endometriyumun reseptivitesidir. In-vitro fertilizasyon (IVF) sikluslarında, hCG günü progesteron değerleri endometrium reseptivitesi ve gebelik oranlarını etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı IVF sikluslarında, hCG günü progesteron seviyesi 1'den küçük ve 1-1,5 arasında olan hastaların ilk β-Hcg değerlerinin karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya, 2010 ve 2019 tarihleri arasında Altunizade Acıbadem Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne (ÜYTEM) çocuk istemi ile başvuran ve açıklanamayan infertilite tanısı alan primer ve sekonder infertil, 20-43 yaş arası 2345 hasta dahil edildi. Bu hastaların verilerine arşiv dosyalarından ulaşılarak, hCG günü progesteron düzeyi < 1ng/mL ve 1-1,5 1ng/mL olmak üzere 2 grup oluşturuldu. İki grubun, gebelikte ilk β-Hcg değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca gebelik, düşük, canlı doğum oranları ve doğumda gebelik haftası her iki grup için analiz edildi. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22 programı kullanıldı. İki yönlü P değeri < 0.05 anlamlı kabul edildi. Verilerin değerlendirilmesi sonucu, iki grubun, gebelikte ilk β-Hcg değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (156,83±6,99 vs 182,31±11,58, p=0.86). Gebelik, düşük, canlı doğum oranları ve doğumda gebelik haftası yönünden her iki grup için istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. IVF sikluslarında, hCG günü progesteron seviyesinin gebelikte ilk β-Hcg değerlerini etkilemediği sonucuna varıldı.Progesteron değerlerinin endometrium reseptivitesi ve gebelik sonuçları üzerindeki etkisinin olmayışı sonucu bu çalışmada hasta sayısı ve demografik özelliklerinden kaynaklanabilir. Literatürde tartışmalı olan bu konuda geniş kapsamlı randomize kontrollü çalışmaların yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main factors determining the success of implantation in assisted reproductive techniques (ART) are the quality of the transferred embryos and the receptivity of the endometrium. Progesterone levels on the day of hCG can affect endometrial receptivity and pregnancy rates in in-vitro fertilization (IVF) cycles. The aim of this study is to compare the initial β-Hcg values of patients with progesterone levels below 1 and between 1-1.5 on the day of hCG in IVF cycles. The study included 2345 primary and secondary infertile patients between the ages of 20-43 who were admitted to Acıbadem Hospital Assisted Reproductive Center between 2010 and 2019 with child request and diagnosed with unexplained infertility. The data of these patients were accessed from past patient files, and 2 groups were formed as progesterone level