Cibuti'nin jeo-stratejik konumunun Cibuti'deki yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi
The impact of Djibouti's geostrategic location on foreign direct investment in Djibouti
  1. Tez No: 657792
  2. Yazar: ROUKIYA ABDOUL-GABAR SOUGUE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda gelişmekte olan bölgelerden biri olan Afrika, ekonomik gelişme ve işsizliğin azaltılmasına yönelik kaynak sağlamak için yabancı yatırımlara çekmeye yönelik politikalar geliştirmeye yönelmektedir. Cibuti'nin de jeo-stratejik konumu itibariyle, yabancı yatırımcılar için bir hayli önemli pozisyonda olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Cibuti'nin jeostratejik konumunu değerlendirerek, Cibuti ekonomisi üzerindeki yabancı yatırımların etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk bölümünde Cibuti Cumhuriyeti'nin tarihi ve konumu üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, Cibuti ekonomisi ve dış ticaret verilerinden bahsedilmiştir. Son olarak çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Cibuti'de bulunan farklı yatırımcı ülkeler, yatırım yapılan sektörler ele alınmış ve yabancı yatırımı çekmek için ne tür ekonomik politikalar geliştirildiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Africa, one of the developing regions in recent years, tends to develop policies to attract foreign investments in order to provide resources for economic development and reduction of unemployment. It is seen that Djibouti is also in a very important position for foreign investors due to its geo-strategic location. The aim of this study is to evaluate the geostrategic position of Djibouti and reveal the effect of foreign investments on the economy of Djibouti. The first part of the study focuses on the history and location of the Republic of Djibouti. In the second part of the study, Djibouti economy, foreign trade data and legislation are mentioned. Finally, in the third part of the study, different investor countries in Djibouti and the sectors where investment is made are discussed and the economic policies developed to attract foreign investment are evaluated.