İşyerinde inancın çalışanlar üzerindeki etkisi: Cibuti örneği
The effect of faith at work on employees: Djibouti
- Tez No: 370170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KOÇ, PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL, DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet Çalışma hayatı ve din hayatı, insan hayatının ayrılmaz parçalarıdırlar. İş hayatı, insanların gündelik vakitlerinin büyük bölümünü harcadıkları mekândır. Dini hayat ise, insanların tutum ve davranışlarında etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla dini inanç, çalışma hayatı ve iş sürecini etkileyebilmektedir. Bunun için de çalışanlar, dini inançları ve işleri arasında bir bağ kurarak ikisi arasındaki entegrasyon sağlamaları kaçınılmazdır. Yapılan birçok araştırma, çalışanların yaptıkları işe bir anlam yüklemek istediklerini ortaya koymuştur. İşe yüklenen anlamlarından biri de; işin kutsal bir boyutu olduğudur. Birçok dine göre iş/çalışma kutsal olup dini ibadetlerin bir paçasıdır. Bu araştırmada, Cibuti ülkesinde kamu çalışanlarının dini inançlarını işlerine yansıtıp yansıtmadıkları incelenmiştir. Ayrıca dini inançların etkisinden dolayı çalışanlar arasında davranış farkı var mıdır? sorusuna cevap aranmıştır. Ulaşılan sonuca göre, Cibuti ülkesine kamu çalışanları dini inançlarını işlerine yansıtmaktadırlar. Kamu örgütlerinde alışanların dini inançlarını işlerine yansıtmalarında çalışanlar arasında çeşitli faktörlere göre fark testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre çalışanlar arasında 2 faktör hariç çeşitli faktörlere bir davranış farkı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Work and religious life are inevitable part of human life. Work, is the place that human beings spend most of their Daily life. Whereas religious life has great importance on the behaviour and attitude of human beings. Thus, religious beliefs can affect one's work and the work process as well. Accordingly, it is inevitable for employees to find a link between their work and religious life in order to set the integration between the two. So many researches have shown that employees seek to find a meaning for the work they do. One of the meanings found for the work done is the sacred aspect of work. Many religions see work as a sacred element and worship. This research is carried out in Djibouti. The purpose of the research is to examine the extent Djiboutian public employees integrate their religious life to their work. Moreover, the research aims also to examine whether there are differences among the public servants on the integration of work and religious life. According to the results found in the research, Djiboutian public employees do integrate their religious beliefs to their work. Moreover, it is discovered in the research that there is no differences of attitude among public employees on the integration of their religious beliefs to their work.