İnvitro ortamda kemik çimentosu içine katılan yapı güçlendirici maddelerin, çimentonun dayanıklılığı üzerine etkileri
Effects of reinforcing materials on durability of bone cement: in vitro experimental study
- Tez No: 657819
- Danışmanlar: PROF. DR. BARANSEL SAYGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Kemik çimentosu (PMMA) ortopedide sıklıkla kullanılan ürünlerden biridir. Yaygın kullanım alanları arasında eklem protezleri, eklem ve kemik rekonstrüksiyonları, kırık tespiti, antibiyotikle karışımı ile kemik enfeksiyonları tedavisi ve osteoporoza bağlı vertebra kırıklarının tedavisi yer almaktadır. Dayanıklılığı halen tartışmalıdır ve çalışmamızın amacı PMMA'ya katılan yapı güçlendiricilerinin basınç kompresyon gücüne etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 4 adet grup oluşturuldu. Grup1: 40 cc'lik salt kemik çimentosu (PMMA), Grup2: 40 cc'lik kemik çimentosu içine %25 oranında katılan titanyum tozu, Grup 3: 40 cc'lik kemik çimentosu içine %25 oranında katılan çelik tozu ve Grup 4: 40 cc'lik kemik çimentosu içine %25 oranında katılan silis dumanı isimli madde ile hazırlanan karışımlar kullanıldı. Bu karışımlar 6 mm genişliğinde, 12 mm yüksekliğinde silindirik kalıplarda dondurularak silindir şekiller elde edildi. Bu kalıplara aksiyel basınç kompresyon ölçümü yapıldı ve istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Salt Çimento grubunun kompresyon basınç ölçümleri 79,2 ile 81,1 MPa arasında değişmekte olup ortalaması 80,25±0,42 MPa'dır. Titanyum eklenenler de ise bu değer 79,5 ile 81,2 MPa arasında değişmekte olup ortalaması 80,46±0,68 MPa'dır. Çelik için 79 ile 82,2 MPa arasında değişmekte olup ortalaması 80,73±0,57 MPa'dır. Silis dumanı için 89,1 ile 91,4 MPa arasında değişmekte olup ortalaması 90,41±0,57 MPa'dır. En yüksek kompresyon basıncı silis dumanı ile alınan ölçümlerdir(p=0,001). Sonuç: Bir yapı güçlendirici olan silis dumanı, yapmış olduğumuz çalışmada PMMA ile homojen karışması, basınç kompresyon testlerinde kullanmış olduğumuz diğer biyouyumlu materyallere göre üstün olması nedeni ile tartışmasız kemik çimentosunun dayanıklılığını arttıran, güçlü bir yapı maddesidir.
Özet (Çeviri)
Aims: Bone cement is one of the most commonly used products in orthopaedic surgery. Among common indications for use of bone cement are total joint replacement, bone and joint reconstructions, fracture fixation, treatment of bone infections and treatment of osteoporotic vertebral fractures. Endurance is still questionable. The aim of our study is; to find out the effects of structure strengthenings, which mixed with bone cement, on compression pressure measurements. Materials and Methods: There are 4 groups in our study. Group 1; 40cc pure bone cement (PMMA). Group 2; 40cc bone cement with %25 titanium dust. Group 3; 40cc bone cement with %25 steel dust and Group 4; 40cc bone cement with %25 silica fume mixtures are prepared. These mixtures are freezed in 6mm width 12mm height moulds in cylindrical shapes. Axial compression pressure measurement was made to these moulds and evaluated statistically. Results: Compression pressure measurements of the pure cement group ranged between 79.2 and 81.1 MPa average is 80.25 ± 0.42 MPa. Measurements of titanium added group ranged from 79.5 to 81.2 MPa average is 80.46 ± 0.68 MPa. Steel added group ranged from 79 to 82.2 MPa, average is 80.73±0.57 MPa. For silica fume, measurements ranged from 89.1 to 91.4 MPa and average is 90.41±0.57 MPa. Highest compression pressure are the values obtained with silica fume (p = 0.001). Conclusions: In this study; the construction streghthening silica fume was particularly mixable with PMMA homogeneously, and was superior to the other biocompatible materials that we used in compression pressure tests. Beyond dispute, silica fume is strong structure material which increases the strength of the bone cement.