Streptozotocin ile indüklenmiş diabetik rat modelinde Rheum ribes bitkisinin pankreas metabolizması üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Rheum ribes plant on pancreas metabolism in diabetic rat model induced with streptozotocin
- Tez No: 657820
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÜTÜK, PROF. DR. CEVAT NİSBET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Rheum ribes'in aktif fenolik bileşenlerinin kalitatif ve kantitatif analizleri yapıldı. Diğer taraftan kullanılan Rheum ribes ekstraktının diyabet sağaltımındaki etkisini klinik gözlem, biyokimyasal ve histopatolojik verileri ile ortaya konuldu. Rheum ribes bitkisinin yapısında baskın fenolik bileşik olarak rutin (922.93 mg/kg), gallikasit (90.04 mg/kg) ve kuersetin (16.83 mg/kg) bulundu. Diğer taraftan Protokatekuikasit etil ester (0.070 mg/kg), naringenin (0.229 mg/kg) ve gentisik asit (0.343 mg/kg) ise eser miktarda tespit edildi. Standart olarak kullanılan diğer fenolik bileşikler 4-Hidoksibenzaldehit, Çikorik asit, Kumarin, Hesperidin, Kuersetin-3-glikozit ve Vanilik asit ise tespit edilemedi. Rheum ribes'in fenolik bileşiklerini diğer antidiyabetik bitkiler ile kıyaslandığında, bu yönüyle zayıf olduğu söylenebilir. Çalışmanın deneysel aşamasında diyabet oluşturduktan sonra 32 gün boyunca belirli aralıklarla kan glikoz düzeyleri ölçülerek gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the qualitative and quantitative analysis of active phenolic components of Rheum ribes were measurede. On the other hand, the effect of Rheum ribes extract on diabetes treatment was demonstrated with clinical observation, biochemical and histopathological data. Rutin (922.93 mg/kg), Gallic acid (90.04 mg/kg) and Quercetin (16.83 mg/kg) were found as the dominant phenolic compounds in the structure of the Rheum ribes plant. Other similar Protocataquic acid ethyl ester (0.070 mg/kg), Naringenin (0.229 mg/kg) and Gentisic acid (0.343 mg/kg) were detected. Other phenolic compounds used as standard 4-Hidoxybenzaldehyde, Chicoric acid, Coumarin, Hesperidin, Quercetin-3-glycoside and Vanilic acid could not be detected. It can be said that the phenolic compounds of Rheum ribes are weak with this aspect when compared to other antidiabetic plants. In the experimental process of the study, after developing diabetes, blood glucose levels were measured and observed in specific intervals for 32 days.