Effectiveness of MEISi-2 treatment in prostate cancer cell lines
Prostat kanseri hücre hatlarında MEISi-2 tedavisinin etkinliği
- Tez No: 657836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
MEIS proteinleri, kanserde tümör oluşumu, metastaz ve invazyon ile tarihsel olarak ilişkilidir. MEIS ve ilişkili PBX-HOX proteinleri, farklı hücresel ortamlarda tümör baskılayıcılar veya onkojenler olarak işlev görebilir. Ekspresyonları çeşitli kanserlerde yanlış düzenlenme eğilimindedir. Biyoinformatik analizler, bunların lösemi / lenfoma, timoma, pankreas, glioma ve glioblastomda yüksek regülasyonunu ve servikal, uterus, rektum ve kolon kanserlerinde düşük regülasyonu öne sürmektedir. Bununla birlikte, her kanser türü, en azından yüksek MEIS ekspresyonu olan bir alt tip içerir. Ek olarak, çalışmalar MEIS proteinlerinin ve ilgili faktörlerin çeşitli hastalıklar için tanısal veya terapötik biyobelirteçler olarak işlev görebileceğini vurgular. Bu çalışmada, MEIS1-2-3 proteinlerinin prostat kanseri hücre hatlarındaki işlevi in vitro olarak araştırılmıştır. Ek olarak, sınıfında ilk olan MEIS homeodomain inhibitörü MEISi-2'nin güçlü bir kemoterapötik ajan potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, MEIS1-2-3 proteinlerinin prostat kanseri (PCa) hücre dizilerindeki işlevi in vitro olarak araştırılmıştır. Ek olarak MEIS inhibitörlerinin (MEISi-2), sınıfında ilk olan MEIS homeodomain inhibitörünün PC-3, DU145, 22Rv-1 ve LNCaP, prostat kanseri hücre hatlarında güçlü bir kemoterapötik ajan potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir. PCa hücre dizilerindeki MEIS inhibitörleri üzerindeki etkiler, sitotoksisiteyi ortaya çıkaran ve hücre canlılığını düşüren etkilerdir. Ayrıca hücre içi ROS seviyeleri ve MEIS protein ekspresyonu, MEISi-2 tedavisinden sonra yukarı regüle edildi. Ayrıca MEISi-2 tedavisi, Pca hücre göçünde hafif artış ve Pca hücre hatlarının hücre döngüsünde değişiklik ile sonuçlandı. Sonuç olarak, ilk kez Pca hücre hatlarının hayatta kalabilemek için bazal MEIS1 /2/3 ekspresyonuna ihtiyaç duyduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
MEIS proteins are histrocally associated with tumorigenesis, metastasis and invasion in cancer. MEIS and associated PBX-HOX proteins may act as tumor suppressors or oncogenes in different cellular settings. Their expressions tend to be mis-regulated in various cancers. Bionformatical analyses suggest their upregulation in leukemia/lymphoma, thymoma, pancreas, glioma, and glioblastoma, and downregulation in cervical, uterine, rectum and colon cancers. However, every cancer type includes, at least, a subtype with high MEIS expression. In addition, studies highligh that MEIS proteins and associated factors may function as diagnostic or therapeutic biomarkers for various diseases. In this study, the function of MEIS1-2-3 proteins in prostate cancer (PCa) cell lines was investigated in vitro. In addition, MEIS inhibitors (MEISi-2), the first in its class, the MEIS homeodomain inhibitor has been shown to have a potent chemotherapeutic agent potential in PC-3, DU145, 22Rv-1 and LNCaP, prostate cancer cell lines. The effects on MEIS inhibitors in PCa cell lines are that reveal cytotoxicity and reduce cell viability. Also, intracellular ROS levels and MEIS protein expression were upregulated post MEISi-2 treatment. Also, MEISi-2 treatment resulted in slightly increase of Pca cell migration and the alteration of cell cycle of Pca cell lines. Overall, it is the first time that Pca cell lines necessitate basal MEIS1/2/3 expression for survical in vitro.