Laktik asit bakterilerinin Salmonella biyofilmi üzerine inhibisyon etkisi
Inhibition effect of lactic acid bacteria on Salmonella biofilm
  1. Tez No: 657856
  2. Yazar: ŞEYMA GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma kapsamında Türkiye'de geleneksel olarak üretilen fermente gıdalardan ve insan kaynaklı materyallerden izole edilerek probiyotik özellikleri tanımlanan; Lactobacillus plantarum M16 (plantarisin üreticisi), Lactobacillus sake M17 (sakasin üreticisi), Pediococcus acidilactici M20 (pediosin üreticisi), Bifidobacterium langum M23 (bifidosin A üreticisi), Bifidobacterium bifidum M24 (bifidosin B üreticisi) ve Pediococcus pentosaceus M46 (bakteriyosin benzeri antimikrobiyal bileşik üreticisi) suşlarının Salmonella Typhimurium'da biyofilm oluşumu ve olgun biyofilmlerin eradikasyonu üzerine etkinlikleri belirlenmiştir. Probiyotik suşların kültür filtratlarının S. Typhimurium'a karşı denenmesi sonucunda, doğal suş ve mutantlarda (dam ve seqA) biyofilm oluşumunun tamamen engellendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the strains Lactobacillus plantarum M16 (plantaricin producer), Lactobacillus sake M17 (sakasin producer), Pediococcus acidilactici M20 (pediocin producer), Bifidobacterium langum M23 (bifidocin A producer), Bifidobacterium bifidum M24 (bifidocin B producer) and Pediococcus pentosaceus M46 (bacteriocin like antimicrobial substance producer) which are isolated from human-sourced materials and fermented foods produced traditionally in Turkey and whose probiotic properties are defined on biofilm formation and eradication of mature biofilms in Salmonella Typhimurium have been determined. As a result of testing the culture filtrates of probiotic strains against S. Typhimurium, it was determined that biofilm formation in wild type strains and mutants (dam and seqA) was completely prevented.