Ağır metalle kirlenmiş toprakların fitoremediasyon ve immobilizasyon yöntemleriyle arıtımında zeolit ve nanozeolit ilavesinin metal taşınımına etkisinin araştırılması
Study of the effect of zeolite and nanozeolite additions on metal transport on treatment of heavy metal contaminated soil with phytoremediation and immobilization methods
  1. Tez No: 657928
  2. Yazar: SİNAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KÖLELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ağır metal ile kirlenmiş topraklarda, yabani hint yağı bitkisi (Ricinus communis) fitoremediasyon amacıyla, zeolit ise immobilizasyon için yaygın kullanıma sahiptir. Fakat nanozeolitin aynı etkinliğe sahip olup olmadığı bilinmemektedir. Yapılan çalışmada Kayseri İncesu mevkiinden temin edilen ağır metalle (Cd, Pb, Zn) kirlenmiş toprağın fitoremediasyon ve immobilizasyon yöntemleriyle arıtımında zeolit ve nanozeolit ilavesinin bitkili ve bitkisiz koşullarda metal taşınımına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla bitkili koşullarda fitoremediasyon amacıyla üç ay süreyle yabani hint yağı bitkisi (Ricinus communis) yetiştirilmiştir. İmmobilizatör malzeme olarak zeolit (klinoptilolit), Manisa ili Gördes ilçesinden temin edilmiştir. Zeolitten elde edilen nanozeolit ise hem katı formda öğütülerek hem de sol gel yöntemiyle sıvılaştırılarak solüsyon halinde nano (
Özet (Çeviri)
In heavy metal contaminated soils, castor oil plant (Ricinus communis) is widely used for phytoremediation and zeolite for immobilization. However, it is not known whether nanozeolite has the same effects. In the study, the effect of zeolite and nanozeolite addition on metal transport in vegetated and non-vegetated conditions was studied in the treatment by phytoremediation and immobilization methods of soil contaminated with heavy metals (Cd, Pb, Zn) taken from Kayseri İncesu site. For this purpose, castor oil plant (Ricinus communis) was grown through three months for phytoremediation in vegetated conditions. Zeolite (clinoptilolite) was obtained from Gördes district of Manisa province as immobilizer material. The nanozeolite obtained from zeolite was brought to nano (