Sekiz haftalık futbola özgü egzersiz programının iç vuruş ve şut tekniğine etkisi
The effect of the 8-weekly football-specific exercise program on short pass and shooting techniques
- Tez No: 657978
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı sekiz haftalık futbola özgü egzersiz programının iç vuruş ve şut tekniğine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Manavgat Belediyesi Spor Kulübü ve Özel Manavgat Bahçeşehir Koleji okul takımında yer alan, yaşları ortalaması 12,11±0,758 yıl, boyları ortalaması 150,33±7,670 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 42,54±10,075 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 18,59±2,871 kg/cm2 olan 18 futbolcu deney grubu olarak katılmıştır. Yaşları ortalaması 12,06±0,802 yıl, boyları ortalaması 152,50±7,861 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 41,05±6,641 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 17,59±2,107 kg/cm2 olan 18 futbolcuda kontrol grubu olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporculara haftanın 3 günü teknik antrenman yaptırılmıştır. Çalışma ön test ve son test modeline göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the eight-weekly football-specific exercise program on push pass and shot techniques. The from Manavgat Municipality Sports Club and Private Manavgat Bahçeşehir College school team, as the experimental group average age 12.11 ± 0.758 years, average height 150.33 ± 7.670 cm, body weight average 42.54 ± 10.075 kg, average body mass index of 18.59 ± 2,871 kg / cm2 18 football players participated in study. As the control group, average age 12,06±0,802 years, average height 152,50±7,861 cm, body weight average 41,05±6,641 kg, average body mass index of 17,59±2,107 kg/cm2 18 football players participated in this study. In this study, athletes did technical training 3 days a week. The study was conducted according to the pretest and posttest model.