Woolf in Space: Subversive interventions in the contemporary spatial constructions and discourses of the dominant socio-spatial order in Virginia Woolf's fiction
Woolf ve Mekân: Virginia Woolf romanlarında baskın sosyo-mekânsal düzenin çağdaş mekânsal oluşumlarına ve söylemlerine karşıt müdahaleler
- Tez No: 658012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET J. M. SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Virginia Woolf, sosyal normların parçalanması, modası geçmiş sosyal sistem ve uygulamaların reddedilmesi, hayal kırıklığı ve yabancılaşma ile karakterize edilen bir dönem olan modernizmin, öncü yazarlarından biridir. Baskıcı ve otoriter sosyal sistemlerin ve çeşitli toplumsal uygulamalarda ve söylemlerde bulunan eşit olmayan güç ilişkilerinin farkında olan Virginia Woolf, romanlarında, daha geleneksel çağdaşlarının fiziksel ve zihinsel alanı üretme ve temsil etme yöntemlerini analiz etti ve eleştirdi. Henri Lefebvre tarafından Mekânın Üretimi (1974) kitabında geliştirilen“toplumsal mekân”kavramı, Woolf'un kurgusunda incelendiğinde farklı cinsiyetten, sınıftan ve milliyetlerden bireylerde farklılık gösteren heterojen mekânsal deneyimleri ve algıları açığa çıkarır. Bu bağlamda, bu çalışma, Woolf'un romanlarında mekânsal bir analiz yapılabileceğini iddia eder ve onun romanlarının, toplumun yapısını ve yaşadığı mekânı düzenleyen baskın toplumsal sistemlerin mekânsal uygulamalarını ve mekânlara yükledikleri anlamları ortaya koyduğunu ve onlara meydan okuduğunu savunur. Böyle bir bulgu Henri Lefebvre ve Yi-Fu Tuan gibi mekân teorisyenlerinin toplumsal mekânın heterojen, çoğul, değişken ve değişime açık olduğu fikriyle aynı yöndedir. Teorik ve kavramsal çerçevesi için, bu tez aynı zamanda Gaston Bachelard'ın özellikle ev kavramını belirli, sabit ve değişmez özelliklere sahip bir şekilde kuran (süre gelen düzenin fiziksel ve zihinsel mekânı kurma şeklini anımsatan) çalışmasını da, Woolf'un, romanlarında, ideolojisini fiziksel ve zihinsel mekân üzerine geleneksel düşünce kodları ile ortaya koyan ve yeniden üreten baskıcı güç mekanizmalarını nasıl eleştirdiğini göstermek için kullanır.
Özet (Çeviri)
Virginia Woolf is one of the leading figures of modernism, a way of seeing and representing the world characterized by the period's breakdown of social norms, rejection of outdated social systems, disillusionment and alienation. Keenly aware of repressive social systems and unequal power relations functioning in practices and discourses of societies in various locations or territories, in and through her fiction Woolf analysed and criticized her more conventional contemporaries' ways of producing and representing physical and mental space. The notion of“social space,”as developed by Henri Lefebvre in The Production of Space (1974), when sought in Woolf's fiction reveals heterogeneous spatial experiences and perceptions, which differ in individuals of different gender, class and nationality. This study claims that Woolf's novels lend themselves to a spatial analysis and they demonstrate and challenge the spatial codes and practices of dominant social systems that regulated the ways in which members of her society constructed and lived space, resulting in the idea that social space is heterogonous, multiple and dynamic, which is in line with the arguments of space theorists such as Henri Lefebvre and Yi-Fu Tuan. For its theoretical and conceptual framework, the thesis also draws on the work of Gaston Bachelard, who attributes the house with certain fixed characteristics echoing the rigid construction of physical and mental space by the status quo, to demonstrate how Woolf critically exposes a suppressive power system whose ideologies are manifested and reproduced by conventional codes of thought about physical and mental space in her novels.