LFZ tekniğiyle Bi2Sr2-xNaxCo2Ox ve Bi2Sr2-xKxCo2Ox termoelektrik malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Bi2Sr2-xNaxCo2Ox ve Bi2Sr2-xKxCo2Ox thermoelectric materials production with LFZ technique and characterization
  1. Tez No: 658013
  2. Yazar: GİZEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bi2Sr2-xNaxCo2Ox ve Bi2Sr2-xKxCo2Ox (burada x=0.0, 0.025, 0.050, 0.075, 0.10, 0.125 ve 0.15) termoelektrik malzemeleri kontrollü ve homojen olarak, geleneksel katı hal yöntemiyle sentezlenmiştir. Toz olarak elde edilmiş malzemeler preslenerek (bulk yapısı), Seebeck katsayısı, elektriksel ve ısısal iletkenlik ile Güç Faktörü (Power Factor) ve Verim Ölçüsü (Figure of Merit) gibi termoelektrik özelliklerin yanında, XRD ve SEM yapısal analizleri ve ayrıca manyetik ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra da yine elde edilen tozlar iso-statik pres yardımıyla silindir haline getirilerek Laser Floating Zone (LFZ) tekniği ile grain yönlendirilmeleri yapılmıştır. Elde edilen bu silindirik yapıların bazılarına ekstra bir ısıl işlem uygulanmıştır. Son olarak da ısıl işlem uygulanmamış örnekler (as-grown yapısı) ile ısıl işlem uygulanmış örneklerin (fiber yapısı) yine termoelektrik, yapısal ve manyetik özellikleri ölçülerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Bi2Sr2-xNaxCo2Ox and Bi2Sr2-xKxCo2Ox (where x = 0.0, 0.025, 0.050, 0.075, 0.10, 0.125 and 0.15) thermoelectric materials were synthesized in a controlled and homogeneous manner by the conventional solid-state method. By pressing the powdered materials (bulk structure), thermoelectric properties such as Seebeck coefficient, electrical and thermal conductivity, Power factor and Figure of Merit, moreover XRD and SEM structural analyzes and magnetic measurements were performed in this thesis work. Then, the obtained powders were turned into rods by means of iso-static press and the grain orientation was realized by Laser Floating Zone (LFZ) technique. The obtained cylindrical rods were applied to an extra heat treatment. Finally, the thermoelectric, structural and magnetic properties of extra heat untreated rods (as-grown structure) and sintered rods (fiber structure) were measured and compared with each other.