Sınıf öğretmenlerinin çevre sorunlarına ilişkin tutumlarının ve çevresel duyarlılıklarının incelenmesi
Classroom teachers' attitudes towards environmental problems and environmental sensitivity
  1. Tez No: 658056
  2. Yazar: GÜNGÖR SAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Geleneksel çevre eğitiminin yanında son yıllarda yeni yaklaşımlar ele alınmaktadır. Çevre ile ilgili bilgi düzeyinin artırıldığı, çevreye karşı olan davranış ve tutumların iyileştirilmesinin yanında olumlu yönde artırılabilmesi için yeni öğrenme kuramları, geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Çevreye yönelik davranış ve tutumların iyileştirilmesi için mevcut durum tespitinin yapılması ve yorumlanması elzemdir. Bu araştırmada Kastamonu il merkezinde, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında faaliyet gösteren tüm okul/kurum tiplerinde Sınıf Öğretmenliği branşında görev yapan 100 Sınıf öğretmenine çevresel tutum ve çevresel duyarlılık davranış ölçekleri uygulanmıştır. Öğretmenlerin çevresel duyarlılık davranışları ve çevre sorunlarına yönelik tutumları belirlenerek, kıdem yılı, yaş ve cinsiyete göre farklılıkları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, çalışmaya katılan tüm öğretmenlerin çevre sorunlarına yönelik olumlu tutuma ve çevresel duyarlı davranışa yüksek derece sahip olduğu belirlenmiştir. Çevresel tutumun demografik özelliklere bağlı olmadığı, çevresel duyarlı davranışın ise yaş ve kıdem yılına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to traditional environmental education, new approaches have been discussed in recent years. New learning theories are developed and implemented in order to increase the level of knowledge about the environment and to improve the behavior and attitudes towards the environment in a positive way. In order to improve environmental behaviors and attitudes, determining and interpreting the current situation is essential. In this study, environmental attitude and environmental sensitive behavior scales were applied to 100 classroom teachers, who are working in all schools / institutions and all branches operating in the city center, in the 2019-2020 academic year. In this study, the environmental sensitivity behaviors and environmental attitudes of the teachers were measured and differences were determined according to year of seniority, branch, age and gender. When the obtained results were evaluated, it was determined that all teachers participating in the study had a high degree of environmental attitude and environmentally sensitive behavior. It is determined that environmental attitude does not depend on demographic characteristics and environmental sensitive behavior varies according to branch, age and seniority year.