Enerji tüketiminin ekonomik ve sosyal etkileri
Economic and social impacts of energy consumption
  1. Tez No: 658076
  2. Yazar: BETÜL KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji başta insanlar olmak üzere tüm canlıların yaşam faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Fotosentez için gerekli olan güneş ve tüketilen besinlerin dönüşümü için gerekli olan kimyasal enerji kullanımı başta olmak üzere canlıların tüm günlük ve yaşamsal faaliyetleri enerji girdisi gerektirir. Teknoloji, nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşmenin beraberinde getirdiği enerji ihtiyaçları enerjiye olan talebin artışını hızlandırmıştır. Enerjiye olan bu talep artışı enerji tüketiminin neden olduğu ekonomik ve sosyal etkileri de arttırmaya devam etmektedir. Bu çalışmada enerji tüketiminin neden olduğu ekonomik ve sosyal etkiler detaylı olarak ele alınmıştır. Her geçen gün büyümeye devam eden enerji ekonomisinde dışa bağlılık, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri ve termik santrallerin sebep olduğu sağlık sorunları başta olmak üzere enerji tüketimi kaynaklı ortaya çıkan tüm etkiler değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile enerji tüketiminin neden olduğu etkilerin detaylandırılması ve oluşan etkilerin sonuçlarına yönelik faaliyetlerin yürütülmesinde yararlanılabilecek yöntemlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Enerji tüketiminin neden olduğu ekonomik ve sosyal etkilerin kısa ve uzun vadeli yansımaları gelecekte karşılaşılabilecek sorunların önüne geçilebilmesi için önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is great importance in terms of maintaining the sustainability of life activities for all creatures, especially humans. All daily and vital activities of living things require energy input particularly solar energy usage for photosynthesis and chemical energy usage for transformation of nutrients. Energy requests that brought by technology, population growth, urbanization and industrialization have accelerated the increase in demand for energy. This increasing of energy demand, continues to increase the economic and social effects caused by energy consumption. In this study, economic and social effects of energy consumption are discussed in detail. In the energy economy which continues to grow day by day all the impacts arising from energy consumption including foreign dependence, global warming climate changes and health problems caused by thermal power plants have been evaluated.With this study, it is aimed to detailed the effects caused by energy consumption and to examine the methods that can be used in carrying out the activities for the results of the effects. Short and long-term reflections of economic and social impacts caused by energy consumption will be an important step to prevent problems that can be in the future.