Farklı besinlerde yetiştirilen Ephestia kuehniella (Lepidoptera: Pyralidae) üzerinde parazitoit Bracon hebetor (Hymenoptera: Braconidae)'un bazı biyolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Researchs on some biological characteristics of parasitoid Bracon hebetor (Hymenoptera: Braconidae) on Ephestia kuehniella (Lepidoptera: Pyralidae) reared on different nutrients
- Tez No: 658077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında tritrofik ilişki kapsamında farklı konukçu besinlerinin parazitoit Bracon hebetor'un bazı biyolojik özelliklerine etkisi belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan besinler patates unu + kepek, yulaf unu + kepek, çavdar unu + kepek, siyez unu + kepek, keçiboynuzu unu + kepek ve mısır unu + kepektir. B. hebetor' un konukçuya bıraktığı ortalama yumurta sayılarında 10.28 ile yulaf unu + kepek; 9.58 ile çavdar unu + kepek; 8.6 ile siyez unu + kepek ilk üç sırayı alan besinlerdir. Konukçuda gelişen larva oranları dikkate alındığında % 70.74 ile mısır unu+ kepek; % 65.69 ile siyez unu + kepek; %62.69 ile çavdar unu + kepek ve %54.70 ile patates unu + kepek öne çıkan besinlerdir. Parazitoitin en kısa larva gelişme süresi 61.87 sa ile siyez unu + kepek ve 66.59 sa ile patates unu + kepek'de elde edilmiştir. B. hebetor'un en kısa pupa gelişme süresi 212.02 sa ile patates unu + kepek ve 220.85 sa ile çavdar unu + kepek karışımında elde edilmiştir. En kısa toplam gelişme süresi de benzer olarak 330.21 sa ile patates unu + kepek ve 341.62 sa ile çavdar unu + kepek karışımında bulunmuştur. En uzun dişi yaşam süresi 516 sa ile patates unu + kepek ve 513 sa ile mısır unu + kepek karışımında tespit edilmiştir. Cinsiyet oranı bütün besinlerde erkekler lehine bulunmuştur. B. hebetor'un gerçek doğurganlık değerleri dikkate alındığında en yüksek değer 242 birey ile patates unu + kepek, en düşük değer ise 69 birey keçiboynuzu +kepek karışımında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of different host nutrients on some biological properties of parasitoid Bracon hebetor was determined within the scope of tritrophic relationship. The nutrients used in the study were potato flour + bran, oat flour + bran, rye flour + bran, siese flour + bran, carob + bran and corn flour + bran. In the average number of eggs depose by B. hebetor to the host, oat flour + bran with 10.28; rye flour + bran with 9.58; siese flour + bran with 8.6 are the foods that take the first three places. Corn flour+ bran with 70.74%; Siese flour + bran with 65.69%; rye flour + bran with 62.69% and potato flour + bran with 54.70% are the main nutrients when considering larval rates that develop in the host. The shortest larval development of parasitoid was obtained in siese flour + bran with 61.87 h and potato flour + bran with 66.59 h. The shortest pupal development time was obtained in a mixture of potato flour + bran with 212.02 h and rye flour + bran with 220.85 h. Similarly, the shortest total development time was found in potato flour + bran with 330.21h and in rye flour + bran with 341.62 h. The longest female longevity was found in potato flour + bran with 516 h and in corn flour+ bran in 513 h. A male biased sex ratio was found in all nutrients. The highest amount with 242 individuals was determined on potato flour + bran, the lowest amount with 69 individuals was determined on carob+ bran, when real fecundity value of B. hebetor is considered.