Harran ovası İmambakır sulama birliği alanında drenaj alt yapısı sonrası meydana gelen tuzluluk değişimlerinin haritalanması
Mapping salinity changes of the Imambakir water user association after drainage infrastructure implemented
- Tez No: 658089
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Harran Ovası'nda sulama sonrası oluşan yüksek taban suyu nedeniyle yıllar itibariyle artış gösteren tuzlulaşma problemi hem alansal hem de şiddet olarak artmış, bitkisel üretimi tehdit eder duruma gelmiştir. Tarım Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından Harran Ovası'nda 2011 yılında başlatılan drenaj alt yapı çalışmalarından sonra tuzdan etkilenen alanlarda önemli bir azalma meydana gelmiş, ancak yeni haritalama yapılmadığından net alan bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, Harran Ovası'nda bulunan İmambakır Sulama Birliği alanında drenaj sonrası meydana gelen tuzluluk değişimini haritalamaktır. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve uzaktan algılama tekniklerinin kullanıldığı bu çalışmada drenaj öncesi (2009 yılı) ve drenaj alt yapısından sonra tamamlanan (2019 yılı) haritalar karşılaştırarak yapılan CBS analizi ile tuzluluk alansal değişimleri haritalanmış ve tuzluluktaki değişim/ iyileşme durumu yorumlanmıştır. Bu çalışma ile 2009 yılındaki haritalamaya göre önemli oranda tuzluluktan etkilenmiş İmambakır sulama birliği alanında 2019 yılında yapılan yeni bir tuzluluk haritalaması ile 10 yıl içerisinde meydana gelen tuzluluk değişimleri belirlenmiştir. Yapılan haritalamalar sonucunda Tuzlu alanların toplam miktarı 2.643 ha'dan, 730 ha'a düşmüş, yüzde olarak tuzlu alanların % 35'ten % 9.8'e düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The salinization problem, which has increased over the years due to the high ground water formed after irrigation in the Harran Plain, has increased both in areal and intensity, and has become threatening vegetative production. After the drainage infrastructure works initiated in the Harran Plain in 2011 by the Agricultural Reform General Directorate of the Ministry of Agriculture and Forestry, there has been a significant decrease in the areas affected by salt, but the net area is unknown since no new mapping has been made. The aim of this study is to map the salinity change occurring after drainage in the area of Imambakır Irrigation Union located in the Harran Plain. In this study, in which Geographical Information System (GIS) and remote sensing techniques were used, the salinity spatial changes were mapped and the change / improvement in salinity was interpreted with the GIS analysis performed by comparing the pre-drainage (2009) and the completed (2019) maps after the drainage infrastructure. With this study, salinity changes that occurred in 10 years were determined with a new salinity mapping made in 2019 in the area of Imambakır irrigation association, which was significantly affected by salinity according to the 2010 mapping. As a result of the mapping, it was determined that the total amount of salty areas decreased from 2643 ha to 730 ha, and as a percentage, salty areas fell from 35% to 9.8%.