Otomatik bağımlı izleme sistemi (ADS-B) alıcı yer istasyonu tasarımı
The design of automatic dependent surveillance-broadcast (ADS-B) receiver ground station
  1. Tez No: 658098
  2. Yazar: MEHMET ONUR BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile birlikte günümüz modern yaşamında artık insanlar, zamanla yarışmakta ve hızlı olanı tercih etmektedir. Bir yıl öncesine kadar hava trafiğinin yoğunluğu üstel bir hızla artmakta iken, tüm dünyayı saran COVID-19 salgını sebebiyle hareketliliğin azalmasının da bir sonucu olarak dünya genelinde uçuş seferleri de önemli ölçüde azalmıştır. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz bu salgın sürecinin sonunda hava trafiğinin yoğunluğunun kaldığı yerden artarak devam edeceğini öngörmek çok zor değildir. Hava trafiğinin artmasıyla beraber hava sahasının daha fazla uçak tarafından kullanılması ihtiyacı doğmuştur. Ancak, radarların gelecekteki hava trafiğinin takibi konusunda yetersiz kalacağının öngörülmesiyle yeni bir sistemin geliştirilmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda hava trafiğinin hem hava trafik kontrolörleri tarafından, hem de seyir esnasında pilotlar tarafından takip edilmesine, hava taşımacılığının daha emniyetli olmasına, hava sahasının daha fazla uçak tarafından kullanılmasına imkân sağlayan ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) sistemi ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında sadece ADS-B mesajlarından sağlanan veriler kullanılarak hava trafiğinin emniyeti açısından risk barındıran uçakların hava trafik kontrolörüne uyarı şeklinde bildirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada hem ADS-B mesajlarının üretilmesi için özgün bir simülasyon ortamı, hem de özgün bir ADS-B mesaj çözümleyici yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, in today's modern life, people compete against the time and prefer the faster one. While the density of air traffic was increasing at an exponential rate until a year ago, flights around the world have also decreased significantly as a result of the decrease in mobility due the epidemic COVID-19 disease that has spread all over the world. However, at the end of this epidemic, it is not very difficult to predict that the density of air traffic will continue from where it left off. With the increase in air traffic, the airspace is needed to be used by more aircrafts. However, it was predicted that radars would be insufficient for future air traffic surveillance and it was decided to develop a new system. As a result, the ADS-B(Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) system has been designed, which allows air traffic to be monitored by both air traffic controllers and pilots during cruise, air transportation bocome safer and airspace can be used by more aircraft. Within the scope of this thesis, it is aimed to inform the air traffic controller about the aircrafts that pose a risk in terms of the safety of air traffic by using only the data obtained from ADS-B messages. In this study, both a unique simulation environment for generating ADS-B messages and a unique ADS-B message parser software have been developed.