Teminat mektuplarından doğan borcun sona ermesi
Termination of the obligation arising from the letters of guarantee
- Tez No: 658099
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ticari hayatta gün geçtikçe artan bir uygulama alanına sahip olan teminat mektupları, zaman içinde gelişerek garanti sözleşmesi gibi hukukumuzda başlı başına pozitif düzenleme konusu edilmemiş bir kurumun parçası olmuştur. Teminat mektuplarının hukuki niteliği, önceleri kefalet sözleşmesi olarak kabul edilmiş, sonrasında yargı kararları garanti sözleşmesi olarak bir belirleme yapmıştır. Garanti sözleşmesi niteliğinin kabulü, kefalet sözleşmesi açısından uygulanabilen borcu sona erdiren hallerin teminat mektuplarına uygulanamaması sonucunu doğurmuş olup, bunun sonucunda da teminat mektuplarından doğan borcun hangi hallerde sona ereceği tartışmalı bir alanda kalmıştır. Çalışmamızda, teminat mektuplarından doğan borcun sona ermesi, borcun genel sona erme sebepleri ışığında ve aynı zamanda teminat mektubuna özgü haller çerçevesinde, teminat mektubu ile kurulan hukuki ilişkinin arka planındaki temel borç ilişkisi de gözetilerek incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Letters of guarantee having an increasing practice in business life, are in the nature of guarantee agreement that is not completely regulated in our law. Although the legal nature of letters of guarantee was initially considered as surety agreement, judicial decisions later made a determination as guarantee agreement. The acceptance of the nature of letters of guarantee as guarantee agreement results in the fact that the clauses regarding the termination of the surety's debt applicable to the surety agreement cannot be applicable to the letters of guarantee, and as a result, the causes in which the guarantor's debt is terminated constitute a questionable topic. In our study, the termination of the debt arising from the letters of guarantee is examined and analysed in the light of the general reasons for the termination of the debt and also within the framework of the conditions specific to the letter of guarantee, taking into account the principal debt relationship under the legal relationship established with the letter of guarantee.