Hukuka uygunluk sebeplerinde subjektif unsur sorunu
The issue of subjective element problem of justification reasons
- Tez No: 658157
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Suç tipine uygun olan bir fiil kural olarak hukuka aykırıdır. Ancak belirli hallerde hukuk düzeni tipe uygun fiile izin vermekte ve fiil hukuka uygun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu haller, hukuka uygunluk sebepleridir. Hukuka uygunluk sebepleri belirli maddi şartların varlığını gerektirir. Bunlar hukuka uygunluk sebeplerinin objektif unsurlardır. Fiilin hukuka uygun olarak ortaya çıkması için hukuka uygunluk sebeplerinin objektif unsurlarının varlığının yeterli olup olmadığı, hukuka uygunluk sebeplerinin objektif unsurlarından başka subjektif unsurlarının da var olup olmadığı sorunu çalışmamızın esasını oluşturmaktadır. Hukuka uygunluk sebeplerinde subjektif unsur sorunu, bu unsurların gerekliliği, gerekli ise içeriğinin ne olduğu ve yokluğu halinde bunun sonuçlarının ne olacağı konularını içermektedir. Çalışmada ağırlıklı olarak subjektif unsurların gerekliliği sorunu irdelenmiştir. Subjektif unsurların içeriğine, sadece bu unsurların gerekliliğini kabul eden görüşler bağlamında değinilmiştir. Subjektif unsurların yokluğuna bağlanan sonuçlar ise gereklilik sorunu bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a rule, a typical act is unlawful. But in certain cases, the legal order allows the typical act to be committed and the act in question is lawful. These cases are the justification reasons. The justification reasons require the existence of certain material conditions. These are the objective elements of the justification reasons. Our study is based on two issues relating to the occurrence of the justification reasons. The first issue is whether or not the existence of the objective elements of justification reasons is sufficient and the second issue is whether or not there are subjective elements of justification reasons in addition to the objective elements. The problem of subjective elements of justification reasons includes the necessity of these elements, if they are necessary, what their content is and what the consequences of their absence are. In this study, the necessity of subjective elements is predominantly examined. The content of subjective elements is addressed only in the context of the opinions that accept the necessity of these elements. The consequences related to the absence of subjective elements are examined as part of the issue of necessity.