Perceptions of pre-service teachers and teacher educators about global competence and their global competence awareness in EFL context
Yabancı dil olarak İngilizce bağlamında öğretmen adaylarının ve öğretmen yetiştiricilerinin küresel yetkinlik algıları ve küresel yetkinlik farkındalıkları
- Tez No: 658156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE CABAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsan hayatının her alanının etkilendiği, sürekli değişen, küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde, ortak bir dil olarak İngilizce, bu küreselleşen dünyanın dinamik yapısını anlamak için küresel bir iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak, tek başına İngilizce bilmek, küreselleşmenin yeni koşullarıyla başa çıkmak için yeterli değildir. Bu nedenle, yabancı dil olarak İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten İngilizce öğretmenleri, küresel iletişimin küresel olarak yetkin bireyler tarafından etkin bir şekilde sürdürülmesini sağlamak için küresel bir sorumluluğa sahiptir. Küresel yetkinlik kavramı, küreselleşen dünyada öğrencilerin ve öğretmenlerin sahip olması beklenen özellikleri sağlayarak İngilizce öğretmenlerine bu sorumluluklarını yerine getirmeleri açısından rehberlik edebilir. Öğrencilerin küresel yetkinliğinin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynamaları varsayımıyla, ilk olarak İngilizce öğretmenlerinin kendileri küresel yetkinliğe sahip olmalı ve daha sonra İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilere küresel olarak yetkin bir öğretim sunmalıdırlar. Ancak, alan yazında henüz özellikle yabancı dil olarak İngilizce öğretmeni yetiştirilmesi bağlamında küresel yetkinlik olgusuna odaklanan herhangi bir çalışma mevcut değildir. Bu nedenle, bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının ve İngilizce öğretmeni yetiştiren eğitmenlerin küresel yeterliliğe yönelik algılarını ortaya çıkartmayı amaçlamıştır. Ayrıca, İngilizce öğretmen adaylarının ve öğretmen yetiştiren eğitmenlerin küresel yetkinlik ile ilgili konuların öğretmen eğitimine dahil edilmesini nasıl algıladıkları belirlenmek istenmiştir. Bu çalışmada iki aşamadan oluşan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel aşaması, bir devlet üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi bölümünde 4. sınıfta okuyan 80 İngilizce öğretmen adayı ve bu bölümde çalışan 13 öğretim elemanı ile gerçekleştirilmiştir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2018 Öğretmen Anketindeki küresel yetkinlik ile ilgili sorulardan uyarlanarak oluşturulan anketler iki grup katılımcı ile ayrı yürütülmüştür. Daha sonra, çalışmanın nitel aşamasında, önceki aşamadaki 46 İngilizce öğretmen adayı ve 7 öğretmen yetiştiren eğitmene açık uçlu sorulardan oluşan çevrimiçi formlar verilmiştir. Nicel veriler, frekans (f) ve yüzde (%) gibi tanımlayıcı istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların küresel yetkinliğe yönelik algılarının çoğunlukla kültürlerarası iletişimsel yetkinliğe ve küresel konularla ilgili bilgiye dayandığı sonucuna varılmıştır. Tüm bulguların ışığında, katılımcıların küresel yetkinlik konusundaki farkındalıklarının sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır. Küresel olarak yetkin öğretimle ilgili olarak, İngilizce öğretmen adaylarının, kültürlerarası yetkinliğin öğretmen eğitimindeki derslere dahil edilmesine yönelik algılarının, öğretim elemanlarının algıları ile paralel olduğu; iki grubun katılımcılarının, küresel yetkinlikle ilgili diğer konuların öğretmen eğitimindeki derslere dahil edilmesine yönelik algılarının belli ölçüde uyumlu olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın yabancı dil olarak İngilizce öğretmeni yetiştirme bağlamında küresel yetkinlik alan yazınına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
We live in an ever-changing world, the world of globalization, in which every aspect of human life has been affected. Today, English as a lingua franca is used as a means of global communication to understand the dynamic structure of this globalized world. However, knowing English alone is not enough to deal with the new conditions of globalization. Therefore, English as a Foreign Language (EFL) teachers have a global responsibility to ensure that global communication is conducted effectively by globally competent individuals. To fulfill this responsibility, the concept of global competence can guide EFL teachers by providing the characteristics that students and teachers are expected to have in a globalized world. Since EFL teachers play a crucial role in developing global competency in students, first and foremost, they should possess global competence and then deliver globally competent teaching to EFL students. Yet no single study exists, to the best of our knowledge, which specifically focuses on the global competence phenomenon in EFL teacher education context. Therefore, this study aimed to find out the perceptions of pre-service EFL teachers and EFL teacher educators towards global competence. Additionally, the study sought to understand how pre-service EFL teachers and EFL teacher educators perceive the inclusion of global competence related issues into EFL teacher education. For this purpose, a mixed-methods study was implemented in two phases. The quantitative phase of the study was conducted with 80 4th-year pre-service EFL teachers and 13 EFL teacher educators in the English Language Teaching Department at a Turkish state university. Global Competence (GC) Questionnaires which were adapted from global competence related questions in the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)'s Programme for International Student Assessment (PISA) 2018 Teacher Questionnaire, were administered separately to two groups of participants. Later on, in the qualitative phase of the study, online forms consisting of 10 open-ended questions were applied to 46 pre-service EFL teachers and seven EFL teacher educators of the former phase. The quantitative data were analyzed with descriptive statistical techniques, including frequency (f), and percentage (%). The qualitative data were analyzed with content analysis. Based on the findings, it was concluded that the perceptions of the participants towards global competence were mostly limited to intercultural communicative competence and knowledge of global issues. Therefore, in the light of the findings, it was concluded that participants' awareness of global competence was to a limited extent. Regarding globally competent teaching, it was found out that while pre-service ELT teachers' perceptions towards the inclusion of intercultural competence into lessons were in line with the perceptions of teacher educators, the perceptions of the participants of two groups towards the incorporation of other global competence related issues were in line to some extent. In the light of these conclusions, this study is expected to contribute to the literature on global competence in the context of EFL teacher education.