Freezing drying of carrot slices of different thickness
Farklı kalınlıklardaki havuç dilimlerinin dondurarak kurutulması
  1. Tez No: 658171
  2. Yazar: AHMED JANAANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada havuçlar dondurularak kurutma yöntemi ile kurutulur. Havuçları, Dairesel bir şekilde ikiye bölerek kare şeklinde kesilir. İlk bölüm 5mm çapında diğeri ise 7mm'dir. Bu dilimler bir SCANVAC COOLSAFE cihazı kullanılarak 2 saat kurutuldu. Havuç dilimlerinin ağırlıkları, her biri farklı ağırlık ve Çapa göre ikiye ayrılır. Toplam 14 saat kurutma liyofilize havuç dilimlerinin ağırlığı kayıp verilerden kaydedildi. MATLAB yazılımı kullanılarak 10 farklı matematiksel modele uygulanmıştır. Sonuç v'deki modellerin hata analizidir. Kullanılan modellerde tahmini standart hata (RMSE)kare iki(x2) ve regresyon kat sayıları(R2) kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sayfa modelinin deneysel sonuçlara diğer modellere göre daha yakın olduğu belirlenmiştir. Örnekler için istatiksel hata değerleri bulunabilir. Sırayla (R2, x2) ve RMSE değerleri 5mm için 0,018565707 ve 7mm'dir için 0,019532936 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study the carrots are dried by the method of freeze drying. Cut the carrots into circular slices, these circular slices were divided into two halves. The first section had a diameter of 5 mm and the other section was 7 mm. These slices were dried using a device SCANVAC COOLSAFE the weights of the carrot slices differed and for each weight and diameter we dried for two hours and using different temperatures. When evaluating, the amount of carrot slices for freeze-dried samples was observed that the dried samples were 5 times more than the amount of carrots. Weighing freeze-dried carrot slices during a total of 14 drying hours loss data were recorded. It was applied on 10 different mathematical models using the MATLAB program. The error analysis of the models at the result v was made using the estimated standard error (RMSE), chi-square (x2) and regression coefficients (R2) in the models used. According to the results, it was determined that the Page model was closer to the experimental results compared to the other models. Statistical error values found for samples; R2, x2, RMSE values respectively It was found to be 0.018565707 for 5 mm and 0.019532936 for 7 mm.