Tarımsal gıda atıklarından geleneksel ve yeşil çözücülerle antosiyanin pigment ekstraksiyonunun incelenmesi
Investigation of anthocyanin pigment extraction by conventional and green solvents from agricultural food wastes
  1. Tez No: 898302
  2. Yazar: ZEYNEP TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRİYE AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışması kapsamında endüstriyel gıda atıklarından siyah havuç ve kırmızı pancar posalarından kesikli sistemde çözücü olarak su, sitrik asit ve askorbik asit çözeltileri ve farklı derin ötektik çözücüler kullanılarak ekstraksiyonla katma değeri yüksek antosiyanin ve betalain pigmentlerin eldesi araştırılmıştır. Çalışmaların ilk kısmında kesikli karıştırmalı sistemde, kurutulmuş siyah havuç posası(KSHP) ve kurutulmuş kırmızı pancar posası(KKPP)'ndan antosiyanin ve betalain pigment ekstraksiyonunda suyun çözücü olarak kullanıldığı durumda sıcaklığın, ön işlemin (dondurma ve kurutma), karıştırma hızının, tanecik boyut aralığının ve katı/sıvı oranının ekstraksiyon hız ve verimine etkileri araştırılmıştır. KSHP'den suya antosiyanin ekstraksiyonunda 50℃ sıcaklık, 160 rpm karıştırma hızı, 0,065mm
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the extraction of high-value anthocyanin and betalain pigments from industrial food waste, specifically black carrot and red beet pomaces, was investigated using water, citric acid, and ascorbic acid solutions, and various deep eutectic solvents in a batch system. In the initial part of the study, the effects of temperature, pretreatment (freezing and drying), stirring speed, particle size range, and solid/liquid ratio on the extraction rate and yield of anthocyanin and betalain pigments from dried black carrot pomace (DBCP) and dried red beet pomace (DRBP) using water as a solvent were examined. For anthocyanin extraction from DBCP with water, the optimal conditions were determined to be a temperature of 50°C, a stirring speed of 160 rpm, a particle size range of 0.065mm