Catalytic metal hydroxide nanostructures: Aerobic C-H activation and catalytic low temperature carbon monoxide oxidation by NixMn(1-x)(OH)2
Katalitik metal hidroksit nanoyapıları: NixMn(1-x)(OH)2 ile oksijenli ortamlarda c-h aktivasyonu ve düşük sıcaklıkta karbon monoksit yükseltgenmesi
- Tez No: 658177
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Metal hidroksitler ve karışık metalli hidroksitler, batarya teknolojileri, elektrokataliz, elektrosentez, fotokataliz, süperkapasitörler, elektrokromik cihazlar ve elektrokimyasal algılayıcılar gibi bir çok uygulamada yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ancak, değerli metal içermeyen hidroksitler, oksijenli ortamlarda katalitik C-H aktivasyonu ve düşük sıcaklıklarda katalitik CO oksidasyonu uygulamalarında henüz değerlendirilmemektedir. İşbu çalışmada, katalizör sentezleme protokollerinin dikkatli şekilde optimizasyonu sayesinde, yeni nesil Ni0.6Mn0.4(OH)2 yapısında karışık metalli katalitik nanoyapılar sentezlenmiş ve bu malzemelerin, alkilarenlerin oksijenli ortamlarda katalitik olarak yükseltgenmesi ve düşük sıcaklıklarda katalitik karbon monoksit yükseltgenmesi tepkimelerinde üstün başarı sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca, edilen bu yeni nesil katalizörlerin katalitik tepkimelerde kullanılmasının ardından, yüksek bir başarımla rejenerasyonunun sağlanmasına yönelik bir deneysel protokol geliştirilmiştir. Sentezlenen bu yeni nesil nano-malzemelerin işlevsel özelliklerinin kökenlerinin aydınlatılması adına, detaylı karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu bağlamda, gerçekleştirilen ATR-IR, XRD, BET-SSA, TGA, TEM, EDX ve XPS deneyleri kimyasal yapı ve katalitik işlev arasındaki ilişkilerin açıklanmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Metal hydroxides and mixed metal hydroxides have been frequently utilized in diverse applications such as battery technologies, electrocatalysis, electrosynthesis, photocatalysis, supercapacitors, electrochromic devices, and electrochemical sensors. Yet, precious metal-free hydroxides have not been utilized to their full potential in the field of catalytic aerobic C-H activation and catalytic low-temperature CO oxidation. In this work, we demonstrate that upon careful optimization of catalyst synthesis protocols, a novel catalytic architecture is achieved in the form of Ni0.6Mn0.4(OH)2 revealing remarkable catalytic performance in the aerobic oxidation of alkylarenes, particularly in the aerobic oxidation of xanthene to xanthone. This optimized catalyst also shows superior catalytic activity in low-temperature CO (g) oxidation. We also present an efficient catalytic regeneration protocol, which can redeem the full initial activity of the carbonpoisoned spent catalyst in xanthene oxidation. Catalytic functionality of this novel nanomaterial architecture is also examined in detail in light of comprehensive characterization experiments including ATR-IR, XRD, BET-SSA, TGA, TEM, EDX and XPS measurements.