Transrektal prostat biyopsisi işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ve stres topu uygulanmasının ağrı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of virtual reality glasses and stress ball on pain and vital findings during transrectal prostate biopsy
  1. Tez No: 658194
  2. Yazar: HASAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma transrektal prostat biyopsi işlemi (TRUS-Bx) sırasında sanal gerçeklik (SG) gözlüğü ve stres topu (ST) sıkma uygulamasının hastaların ağrı ve yaşam bulguları üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu randomize deneysel model olarak Kasım 2019 - Ocak 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evreni, Diyarbakır ilinde bulunan bir kamu hastanesinin Üroloji Anabilim Dalı Transrektal Ultrason Ünitesi'ne prostat biyopsi için başvuran erkek hastalardan oluştu. Araştırmanın örneklemi randomizasyon uygulanarak 32 SG, 32 ST ve 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 96 kişi oluşturuldu. Verilerin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği ve Hasta İzlem Formu kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımlı gruplarda t testi, Multiple Response Set ve ANOVA testlerinden yararlanıldı.Gruplar arası ağrı ve yaşam bulguları ortalamalarının karşılaştırılmasında; ön test puan ortalamaları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to determine effect of Virtual Reality (VR) Glasses and Stress Ball (SB) on patients' pain and vital signs During Transrectal Prostate Biopsy. This experimental research with pretest posttest control group was conducted November 2019 - October 2021. Study population consisted male patients who applied for prostate biopsy to the TRUS Unit of the Urology Department of a public hospital in Diyarbakır. The study population consisted of 96 people, 32 VR, 32 SB and 32 control groups were assigned by applying block randomization. Patient Information Form, Visual Analogue Scale and Patient Registration Form were used to collect data. In the analysis of the data; Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, dependent group t test, Multiple Response Set and ANOVA tests were used.Compared the averages of pain and vital signs between groups; there was no statistically significant difference between the groups in terms of pre-test mean scores (p> 0.05).