Kişilik özelliklerinin kitlesel fonlama başarısı üzerine etkisinde çevrimiçi sosyal sermayenin aracılık rolünün incelenmesi
The mediator role of the online social capital in the effect on the crowdfunding success of personality traits.
- Tez No: 658193
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ülkelerin ekonomik gelişimlerinin ve refah seviyelerinin belirleyicilerinden biri olan girişimcilik, başta işletme bilimi olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında ele alınmaktadır. Girişim projelerinin hayata geçebilmeleri için kritik bir öneme sahip fon temini sürecinde girişimciler, iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin yardımıyla çevrimiçi çözümlere ulaşabilmektedir. Topluluklardan çevrimiçi fon toplanması temeline dayanan kitlesel fonlama sistemi de alternatif çevrimiçi bir seçenek olarak son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal bilimlerde uzun süredir farklı açılardan gündeme gelen sosyal sermaye ve kişilik özellikleri de, girişimcilik ile sık ilişkilendirilen kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat özellikle mobil cihazların artan kullanımı sebebiyle çevrimiçi süreçlerin değiştirdiği sosyalleşme biçimlerinin, sosyal sermaye üzerindeki etkileri de son dönemde ele alınan konular arasındadır. Kişilik özellikleri ile girişimcilik ve sosyal sermaye ilişkisinde, dijitalleşen süreçlerin etkisi de yine birçok çalışmada keşifsel nitelikte ele alınmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen tespitler neticesinde; kişilik özelliklerinin dijital bir girişim teşebbüsü olan kitlesel fonlama projelerinin başarısı üzerindeki etkisinde, sosyal sermayenin aracılık rolünün incelenmesi bu araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Araştırmada Türkiye'de projesi yayınlanmış olan 288 ödül ve bağış bazlı kitlesel fonlama proje yaratıcısına anket uygulanmıştır. Ankette büyük beşli kişilik envanteri ve çevrimiçi sosyal sermaye ölçeği kullanılmıştır. Kitlesel fonlama başarısını etkileyen unsurların tespiti çabasıyla bu çalışma sinyal teorisi kapsamında ele alınmıştır. Çalışmada dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve yeniliklere açıklığın başarı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Kişilik özelliklerinin çevrimiçi sosyal sermaye üzerinde de etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca uyumluluğun, sorumluluğun ve yeniliklere açıklığın başarıya etkisinde ise çevrimiçi sosyal sermayenin aracı etkisi olduğu görülmüştür. Son olarak da cinsiyet ve eğitim durumunun da başarıyı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which is one of the determinants of the economic development and welfare levels of countries, is handled in many areas of social sciences, especially business science. In the fund-raising process that is critical for startup projects to be implemented, entrepreneurs can access online solutions with the help of developments in communication technologies. The crowdfunding system, being based on collecting funds from communities online, has also been used as an alternative online option in recent years. Social capital and personality traits have been on the agenda for a long time in social sciences, and also appear as concepts frequently associated with entrepreneurship. However, the effects of socialization styles, which are altered by online processes due to the increasing use of mobile devices, on social capital are also among the issues recently discussed. The effect of digitalizing processes on the relationship between personality traits and entrepreneurship and social capital has also been addressed in many exploratory studies. As a result of the determinations from these studies; it was decided to examine the mediating role of social capital in the impact of personality traits on the success of crowdfunding projects, a digital enterprise, as the subject of this study. 288 project creators whose projects were award-based and fund-based, and also were published in Turkey were surveyed. Big five personality inventory and online social capital scale were used in the survey. This study has been approached within the scope of signal theory in an effort to determine the factors affecting crowdfunding success. It was seen in the study that extraversion, agreeableness, conscientiousness and openness to innovations had an effect on success. It has been found that personality traits are also effective on online social capital. In addition, it has been observed that online social capital has an intermediary effect on the success of agreeableness, conscientiousness and openness to innovations. Finally, it was concluded that gender and educational status also affect the achievement.