Projelerde eğitim desteğinin sistem dinamikleri ile analizi: Zemin kaplama örneği
- Tez No: 658227
- Danışmanlar: DR. VOLKAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endüstriyel zemin kaplama olarak da bilinen kimyasalların asıl amacı betonu korumaktır. Beton korunurken, betondan daha güçlü, daha uzun ömürlü, mekanik ve kimyasal aşınmaya çok daha dirençli, ameliyathane, gıda işleme, endüstriyel mutfak vb. alanlarda hijyen özelliğini koruyabilen kimyasal kaplamalardır. Projelerin bütçesinde önemli bir yer tutan bu kaplamalar sahada uzman uygulamacılar tarafından ekip halinde yeni yapılarda veya eski yapılarda tamirat amacıyla titizlikle uygulanmaktadır. Teknik bir iş olması ve hata bedeli ilk yapım maliyetinden çok daha fazla olmasından ötürü uygulama sürecinde zaman ve maliyet baskısı uygulamacı ekipte strese sebep olabilmektedir. Bu stres hataya zorlayarak kalite problemlerine ve maliyette artışa yol açmaktadır. Büyük projelerde de ekip üye sayısının kontrolsüz artma ihtiyacı, yeni personelin tecrübesizliğini beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile projenin etkin yönetimini sağlayabilmek ve tecrübesizliğin etkisini azaltabilmek için iş ve uygulama eğitimi önem arz etmektedir. Özellikle inşaat projelerinde planlanan takvim ve maliyetlerde ciddi aşımlarla karşılaşılabilmektedir. Bu aşımlar geleneksel proje yönetim modelleri ile yönetilmeye çalışılsa da yetersiz kalınmaktadır. Sistem bileşenlerinin ancak birlikte iken oluşturabildiği sinerjinin göz ardı edilmesi veya yeterince önemsenmemesidir. Buradaki esas nokta sistemin bileşenlerinden ise bileşenlerin arasındaki karmaşık ilişki ağıdır. Bu projede sistem dinamikleri yaklaşımı ile bir endüstriyel zemin kaplama projesinde karlılık ve takvim aşımlarına eğitimin etkisi incelenerek bu projeye ait bir benzetim modeli oluşturulacaktır. Daha sonra bu benzetim modeli koşturularak, sahada gerçekleşen ile kağıt üzerinde planlanan arasındaki farklarda iyileştirme yapmak ve modelin proje yürütücüleri için alternatif bir karar destek sistemi (KDS) olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of chemicals, also known as industrial flooring, is to protect concrete. They are chemical coatings that are stronger than concrete while preserving concrete, have a longer life, are much more resistant to mechanical and chemical wear, and can maintain hygiene in areas such as operating rooms, food processing, industrial kitchens. These coatings, which have an important place in the budget of the projects, are meticulously applied in the field by expert practitioners in order to repair new buildings or old buildings. Since it is a technical job and the cost of error is much more than the cost of initial construction, time and cost pressure in the application process can cause stress in the practitioner team. This stress forces errors, leading to quality problems and an increase in cost. The need for an uncontrolled increase in the number of team members in large projects also brings the inexperience of the new staff. Therefore, business and application training is important to ensure effective management of the project and to reduce the impact of inexperience. Especially in construction projects, serious excesses can be encountered in the planned calendar and costs. Although these excesses are tried to be managed with traditional project management models, they are insufficient. The synergy that the system components can only create while they are together is ignored or insufficient. The main point here is the complex network of relationships between the components of the system. In this project, a simulation model of this project will be created by examining the effect of education on profitability and calendar overruns in an industrial floor covering project with the system dynamics approach. Then, by running this simulation model, it is aimed to improve the differences between what is happening in the field and planned on paper, and that the model will be an alternative decision support system (DSS) for project executives.