Design and implementation of a floating photovoltaic system for hydrogen production
Hidrojen üretimi için yüzen fotovoltaik sistemin tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 658233
  2. Yazar: EMRE GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DOĞRU MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel ısınmanın yavaşlatılması ya da durdurulabilmesi için en önemli adımlardan biri fosil yakıtlara dayalı enerji üretiminin yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıdır. Bu çalışmada ilk olarak yenilenebilir enerji türlerinden olan güneş enerjisi vasıtasıyla elektrik enerjisi elde ederken panel verimine olumsuz etki eden panel sıcaklığı faktörünü azaltmak üzere yüzen güneş panelinin verimi hem sahada uygulamalı olarak hem Matlab Simulink üzerinden simülasyon yapılarak incelenmiştir. Daha sonra üretilen enerjinin ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmesi, özellikle deniz taşıtlarının enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için hidrojene dönüştürülmesindeki elektrokimyasal süreç uygulamalı olarak ele alınmıştır. Yüzen güneş panelinin panel verimine olumlu katkısının belirlenmesi amacıyla bir adet karaya montajlı (yüzmeyen) 10 W güneş paneli ve bir adet 10 W su üzerinde yüzen güneş paneli kurulmuştur. Deneyler sonucunda 37ºC hava sıcaklığında panelden elde edilen güç yüzen panelde karaya montajlı panele göre % 11 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. MATLAB Simulink sonuçları da deneysel verilerle büyük oranda örtüşmüştür. Hidrojen üretimi için labaratuarda, 1 M KOH çözeltisi içerisinde çalışma elektrodu olarak sırasıyla grafit (G), nikel kaplı grafit (G/Ni) ve kobaltla dekore edilmiş nikel kaplı grafit (G/NiCo) kullanılmış ve bu elektrotların ayrışma gerilimleri belirlenmiştir. Ayrıca elektrotların farklı potansiyellerdeki hidrojen gazı üretimleri incelenmiştir. Deneyler sonucunda en yüksek hidrojen hacmi G/NiCo ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important steps to slow down or stop global warming is to replace fossil fuel-based energy production with renewable energy sources. In this study, firstly, the efficiency of the floating solar panel was examined both practically in the field and by simulating on Matlab Simulink in order to minimize the panel temperature factor that negatively affects the panel efficiency while obtaining solar energy, which is one of the renewable energy types. Then, the electrochemical process in converting the generated energy into hydrogen in order to be able to use it when needed, especially to meet the energy needs of sea vehicles, was discussed practically. In order to determine the positive contribution of floating solar panels mounted on water to the efficiency of the panel, a land mounted (non-floating) 10 W solar panel and one 10 W floating solar panel were installed. As a result of the experiments, the power obtained from the panel at 37 ° C air temperature was 11% higher in the floating panel compared to the land-mounted panel. MATLAB Simulink results also largely overlapped with experimental data. In the laboratory for hydrogen production, graphite (G), nickel coated graphite (G / Ni) and cobalt decorated nickel coated graphite (G / NiCo) were used as working electrodes in 1 M KOH solution, and the dissociation voltages of these electrodes were determined. In addition, hydrogen gas production of electrodes at different potentials was investigated. As a result of the experiments, the highest hydrogen volume was obtained with G / NiCo.