Eine kultursemiotische analyse der ausgewählten filme von Fatih Akın unter berücksichtigung der transkulturalität
Fatih Akın'ın seçili filmlerinin trans-kültürlülük bağlamında kültür göstergebilimsel çözümlenmesi / A cultural-semiotic analysis of the films by Fatih Akın taking into account the transculturality
- Tez No: 658234
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BİLGE KULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, German Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüz dünyasında kültür kavramı hem mekan hem de zaman açısından farklılaşma göstermektedir. Bu farklılaşma bir yandan kavramın kendisini dinamik bir süreç olarak ele almaya imkan sağlarken diğer yandan toplumları çeşitlilik açısından zengin bir hale getiriyor. Toplumların bu heterojen yapısını anlamak ve tarif etmek üzere ilgili alanda“Çokkültürlülük”ve“Kültürlerarasılık”gibi kavramların öne çıktığı bilinmektedir. Bu ana akım yaklaşımlara alternatif olarak Wolfgang Welsch tarafından ortaya atılan“Trans-kültürlülük”(Aşkınkültürlülük) kavramı ise meseleyi çok farklı bir perspektiften ele almasının yanında, bu sayede alana ilişkin daha geniş bir inceleme zeminine de olanak sağlıyor. Bu minvalde, bu çalışmada“Trans-kültürlülük”kavramı diğer tanımlamalarla birlikte incelenerek tümel içerisindeki tekili ne ölçüde temsil ettiği ve bireysel kimlik tanımında araştırma yapmaya ne derecede uygun olduğu tartışıldı. Kimlik oluşumu bu araştırmanın konusu olmadığından“Trans-kültürlülük”sadece tanımı itibariyle ele alındı. Buradan hareketle“Trans-kültürlülük”birey tanımı hem Fatih Akın'ın kendi kimliği hem de onun filmleri temel alınarak irdelendi. Fatih Akın'ın ve filmlerinin günümüzde Almanya'da ve Türkiye'de ilgiyle izlenmesinden dolayı, rejisör olarak kendisi ve yönettiği filmleri“Trans-kültürlülük”bakımından birçok araştırmalara konu olmuştur. Bu bireysel kimlik tanımı ile ilgili soyut olan durum kültür göstergebilimsel yöntemlerle çözümlenmeye çalışıldı. Kültür göstergebilimi ve genel göstergebilimi tartışıldı ve filmlerin içeriği incelendi. Burada kültür olgusunu göstergebilimi açısından kullanabilmek için Jurij Mikhailovich Lotman tarafından oluşturulan Semiyosfer (Semiosphäre), gösterge alanı uygulandı. Bu çalışmanın amacı Fatih Akın filmlerini“Trans-kültürlülük”ve kültür göstergebilimi kavramları ışığında analiz ederek“trans-kültürel”ögeleri kültürgöstergebilimi yardımıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the concept of culture differs in terms of both space and time. This differentiation enables the concept to be considered as a dynamic process on the one hand, and on the other hand, it makes societies rich in terms of diversity. In order to understand and describe this heterogeneous structure of societies, it is known that concepts such as“Multiculturalism”and“Interculturalism”“ are used in the related field. As an alternative to these mainstream approaches, the concept of ”Transculturality“ (Transculturalism) put forward by Wolfgang Welsch handles the issue from a very different perspective, as well as enabling a broader study ground in the field. In this respect, in this study, the concept of ”Transculturality“ is examined with other definitions, to what extent it represents the singular in the universal and to what extent it is suitable for research in the definition of individual identity. Since identity formation is not the subject of this research, ”Transculturality“ has only been considered by definition. From this point of view, the definition of ”Transcultural“ individual was scrutinized on the basis of Fatih Akın's own identity and his films. Because Fatih Akın and his movies are closely followed by audiences in Germany and Turkey, the term ”Transculturality“ has been the subject of several investigations. The abstract situation related to this definition of individual identity was tried to be analyzed with cultural semiotic methods. Cultural semiotics and general semiotics were discussed, and the content of the films were examined. Here, the semiosphere (Semiosphäre), which was created by Jurij Mikhailovich Lotman, was applied to use the phenomenon of culture in terms of semiotics. The aim of this study is to analyze the movies of Fatih Akın in the light of the concepts of ”Transculturality“ and culture semiotics in order to reveal the ”Transcultural“ elements with the help of cultural semiotics. In unserer heutigen Welt zeigt sich der Kulturbegriff sowohl räumlich als auch zeitlich vielfältig. Diese Vielfalt führt dazu, einerseits diesen Begriff als einen dynamischen Prozess zu untersuchen und anderseits die Gesellschaften als vielfältig zu gestalten. Es ist bekannt, dass die Begriffe ”Multikulturalität“ und ”Interkulturalität“ ins Licht treten, um diese Heterogenität der Gesellschaften zu verstehen und zu beschreiben. Als eine Alternative dieser Ansätze leistet der von Wolfgang Welsch vorgeführte Begriff ”Transkulturalität“ eine Annäherung, diese Angelegenheiten aus einer verschiedenen Perspektive auszuarbeiten und in einem größeren Feld zu analysieren. In diesem Zusammenhang wurde in dieser Arbeit der Begriff ”Transkulturalität“ mit den anderen Ansätzen diskutiert und der Frage nachgegangen, wie sie das Besondere im Allgemeinen zeigt und wie sie zu einer Beschreibung einer individuellen Identität passt. Da die Identitätsbildung nicht die Absicht dieser Arbeit ist, wurde die ”Transkulturalität“ nur bezüglich ihrer Definition bearbeitet. Demzufolge wurde die ”Transkulturalität“ als individuelle Identität bei Fatih Akın und bei seinen Filmen ausgearbeitet. Die Filme von Fatih Akın wurden im Zusammenhang mit der ”Transkulturalität“ Gegenstand mehrerer Untersuchungen, da er und seine Filme in Deutschland und in der Türkei mit großem Interesse verfolgt werden. Die abstrakte Situation im Zusammenhang mit dieser Definition der individuellen Identität wurde versucht, mit kulturellen semiotischen Methoden analysiert zu werden. Die Kultursemiotik und allgemeine Semiotik wurden diskutiert und der Inhalt der Filme untersucht. Hier wurde das Konzept der Semiosphäre von Jurij Mikhailovich Lotman angewendet, um das Phänomen der Kultur semiotisch zu analysieren. Das Ziel dieser Arbeit ist es, die Filme von Fatih Akın bezüglich der ”Transkulturalität“ zu analysieren und mithilfe der Kultursemiotik die ”transkulturellen" Elemente aufzudecken.