Katı atık depolama tesisinde çalışanların iş güvenliği algı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of work safety perceptions of employees at solid waste storage facility
- Tez No: 658251
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Dünya genelinde yaşanan teknolojik gelişme ve ilerlemeler beraberinde bazı sağlık risklerini de getirmiştir. Toplumların çoğunu kapsayan bu riskler aynı zamanda çalışanların da belirli risklerle karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu risklerin en önemlisi de meslek hastalıklarıdır. Meslek hastalıkları genel olarak tedavi edilebilen hastalıklar kategorisinde yer alsa da, çalışanlar üzerinde kalıcı hasar bırakma ve çalışma hayatına devam edememeye yol açmasının nedeni tespit edilememesi ya da geç tespit edilmesidir. Bu sebepten dolayı günümüz dünyasında iş sağlığı ve güvenliği artan bir öneme sahip olmaktadır. Araştırma kapsamın katı atık depolama tesisinde çalışan 125 işçi üzerinde anket tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kılıç (2012) tarafından geliştirilmiş“İş Güvenliği Algısı”ölçeğinden faydalanılmış olup ölçek, 15 maddeden meydana gelmekte ve 5'li Likert türündedir. Kılıç (2012) tarafından geliştirilen İş Güvenliği Algısı Ölçeği ile çalışanların iş güvenliği algı düzeyleri belirlenmiş olup cinsiyet, yaş grupları, medeni durum, eğitim durumu, mevcut iş yerindeki çalışma süresi, mevcut sektördeki çalışma süresi, aylık gelir gibi birçok sosyo-demografik değişkene göre algı düzeyleri incelenmiştir. İncelemelerde iki grup arasındaki farklarda bağımsız örneklem t testi ya da Mann Whitney U testi, 3 ya da daha fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis testi ya da ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) kullanılmıştır. Çalışmamızda yer alan katılımcıların iş sağlığı ve güvenliği algı düzeyleri 3,7±0,70 olarak bulunmuştur. Bu ortalama katılımcıların yüksek seviyede iş sağlığı ve güvenliği algı düzeyine sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There are some health risks emerging in parallel with technological developments all over the world. Risks affecting many parts of the society also bring some risks in terms of employees in the business environment. One of these risks is occupational diseases. Although occupational diseases consist of completely preventable diseases, they often leave permanent damage to employees because they are not detected, and parallel to this, they make employees unable to perform their profession. Therefore, occupational health and safety has become an important issue that countries focus on today. Data were collected using survey technique on 125 workers working in the solid waste landfill within the scope of the research. The“Perception of Occupational Safety”scale developed by Kılıç (2012) was used to collect the data, and the scale consists of 15 items and is 5-point Likert type. With the Occupational Safety Perception Scale developed by Kılıç (2012), the occupational safety perception levels of the employees were determined and the perception levels were examined according to many sociodemographic variables such as gender, age groups, marital status, education status, working time in the current workplace, working time in the current sector, monthly income. . Independent samples t test or Mann Whitney U test was used for the differences between the two groups in the analyzes, and the Kruskal Wallis test or ANOVA (One-Way Analysis of Variance) was used for comparisons of 3 or more groups. Occupational health and safety perception levels of the participants in our study were found to be 3.7 ± 0.70. This reveals that the average participants have a high level of perception of occupational health and safety.