Şanlıurfa ilinde kadınların genital hijyen davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determinaton of genital hygiene behaviour of women in Sanliurfa province and affecting factors
  1. Tez No: 658260
  2. Yazar: ZÜLAL SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması; Şanlıurfa İlinde kadınların genital hijyen davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak yapıldı. Araştırma, Temmuz 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında, gerekli izinler alınarak, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde uygulandı. Araştırmanın yürütüldüğü tarihler arasında polikliniğe başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, Türkçe iletişim kurabilen, 18-49 yaş arasında ve evli 218 kadın araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu”ve“Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE)”kullanıldı. Envanterden alınan toplam puanın yüksekliği genital hijyen davranışlarının istendik düzeyde olduğunu göstermektedir. Veriler, kadınlar araştırma hakkında bilgilendirilerek onamları alındıktan sonra araştırmacı tarafından yüz yüze görüşerek toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanılarak, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U testleri ve Korelasyon analizleri ile yapıldı. Kadınların GHDE puan ortalamasının 73,61±9,21 olduğu ve orta düzeyin biraz üzerinde olduğu belirlendi. Eğitim düzeyi yüksek, çalışan, ekonomik durumu iyi, sağlık güvencesi olan, il veya ilçede ikamet eden, çekirdek ailede yaşayan, evlenme yaşı 18 ve üzerinde, eşinin eğitim düzeyi yüksek ve eşi çalışan kadınların GHDE puan ortalamaları anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive research to determine of genital hygiene behaviour of women in Şanlıurfa province and affecting factors. The research was conducted between July 2019 and February 2020 in Şanlıurfa Training and Research Hospital, Obstetrics & Gynecology Department with institutional permissions. The sample of the study consisted of 218 married women between the ages of 18-49, who applied to the department specified between the dates of the study, could communicate in Turkish and volunteer to participate in the study.“Data Collection Form”and“Behaviours of Genital Hygiene Inventory (BGHI)”were used to collect data. The high total score obtained from the inventory indicates that genital hygiene behaviors are at the desired level. The data were collected by the researcher through face-to-face interviews after the women were informed about the study and their consents were obtained. The statistical analysis of the data obtained from the research was done by using the IBM SPSS Statistics 22.0 package program and the Independent Samples T Test, ANOVA, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U tests and Correlation analysis were used. It was determined that the mean BGHI score of the women was 73,61±9,21 and slightly above the middle level. The mean GHBI scores were found to be significantly higher in women who had high education level, working in a job, good economic status, health insurance, living in a province or district, living in nuclear family, married at age 18 and above, whose spouse had high education level and working in a job (p 0.05).