Roma imparatorluk döneminde Yahudi isyanları: Büyük isyan
The Jewish revolts during the Roman Empire: The great revolt
  1. Tez No: 658268
  2. Yazar: NECMETTİN BİLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER TAŞDÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 557
Özet
Bu tezde, Roma'nın imparatorluk dönemindeki (İÖ27-İS476) Yahudi isyanlarından biri olan, Büyük İsyanın tarihi incelenmektedir. Bu incelemede Yahudilerin Roma hâkimiyetine girişinden Büyük İsyanın sonuçlarına kadar olan tarihi dönem, isyan odaklı olarak ele alınmaktadır. İsyanın uzak ve yakın nedenleri ile isyanın sonuçları bu çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the history of the Great Revolt, one of the Jewish revolts in the Roman imperial period (BCE27-CE476), is examined. In this study, the historical period from the entrance of the Jews under Roman rule to the results of the Great Revolt is handled with a focus on rebellion. The distant and near causes of the rebellion and the results of the rebellion constitute the main axis of this study.