Diyabet tanılı hastaların fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi ve tedaviye uyumları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Determining the physical activity levels of patients diagnosed with diabetes and evaluating their relationship with treatment adherence
- Tez No: 658283
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; Diyabetes Mellitus tanılı hastaların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek ve tedaviye uyumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif, analitik bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 15 Şubat-15 Haziran 2020 tarihleri arasında başvuran 237 hasta ile yapıldı. Çalışmaya, en az 1 yıldır diyabet teşhisi olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18 ila 65 yaşları arasındaki kişiler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri tarafımızca hazırlanan Hasta Bilgi Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Tansiyon, boy, kilo ve beden kitle indeksi (BKİ) ölçümleri yapılarak kaydedildi. Açlık kan şekeri ve HbA1C düzeyleri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeylerini saptamak için Birinci Basamakta Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) uygulandı. İlaç tedavisine uyum düzeyleri diyabet hastaları için hazırlanmış Modifiye Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 (MMTUO-8) ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Anlamlılık p0.05). Sonuç: Bu çalışmada; DM tanılı hastaların büyük çoğunluğunun fiziksel aktivite düzeyleri düşük bulunmuş olup ilaç tedavisine uyumları arasında ilişki saptanmadı. Ancak her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, uygulanması kolay ve pratik bir test olan BBFAA ile alınan sonuçların daha yol gösterici olduğu gözlendiğinden günlük pratikte daha sık kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:The aim of this study was to determine the physical activity levels of patients diagnosed with diabetes mellitus and to evaluate the relationship between their adherence to treatment. Method:This study was planned as a single-center, prospective, analytic studyand it was conducted with 237 patient who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic The study included those aged between 18 and 65 years who had been diagnosed with diabetes for at least 1 year and agreed to participate in the study. Sociodemographic data of the participants were questioned by face-to-face interview techniqu eusing the Patient Information Form prepared by us. Blood pressure, height, weight and body mass index (BMI) were measured and recorded. Fasting blood glucose and HbA1C levels were recorded. General Practice Physical Activity Questionnaire (GPPAQ) and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were applied to determine physical activity levels. Levels of adherence to medication were evaluated with the Modified Morisky Treatment Compliance Scale prepared for diabetic patients.For statistical analysis of the data obtained, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used. Significance level was evaluated as p 0.05). Conclusion:In this study; Physical activity levels of the majority of patients with DM were found to be low, and no relationship was found between their adherence to medication. However, although it was not statistically significant, it was concluded that it could be used more frequently in daily practice, as the results obtained with BBFAA, which is an easy to apply and practical test, were observed to be more instructive.