Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran tip 2 diyabet hastalarının hastalığı kabulü ve öz yönetiminin değerlendirilmesi
Evaluation of disease acceptance and self management of type 2 diabetes patients applicing to Ankara training and research Hospital family physician policlinics
- Tez No: 912851
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus tanısı almış yetişkin (18 yaş ve üzeri) hastalarda hastalık kabul düzeyi ve öz yönetim düzeylerinin belirlenmesi, bu iki değişken arasındaki ilişkinin ve bu değişkenlere sosyodemografik özelliklerin etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran hastaları kapsayan kesitsel tip tanımlayıcı bir çalışmadır. Yapılan güç analizinde evreni belli olmayan örneklem hesabı kullanılarak %95 güven aralığında ve diyabet prevalansı %50 kabul edilerek en az 384 kişiye ulaşılması gerektiği bulunmuştur. Araştırmaya dahil edilen kriterleri karşılayan toplamda 412 hasta, çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Diyabete yönelik değerlendirme yapmak amacıyla sosyodemografik form, hastalık kabul ölçeği ve diyabetli hastalar için kullanılan diyabet öz yönetim ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş ve tüm analizlerde p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the levels of disease acceptance and self-management in adult patients (aged 18 and over) diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus, and to examine the relationship between these two variables, as well as the impact of sociodemographic characteristics on these variables. Methodology: This research is a cross-sectional descriptive study covering patients who applied to the Family Medicine Clinics of Ankara Education and Research Hospital. A power analysis was performed using an undefined population sample calculation, and it was determined that at least 384 patients should be included with a 95% confidence interval and a 50% diabetes prevalence. The study sample consisted of 412 patients who met the inclusion criteria. To evaluate diabetes, a sociodemographic form, the disease acceptance scale, and the diabetes self-management scale were used. The obtained data were evaluated using appropriate statistical methods, and a p-value < 0.05 was considered significant in all analyses. Results: A total of 412 patients, including 236 women (%57.3) and 176 men (%42.7), were included in the study, with an average age of 61.6 ± 12.8 years. %91 of the patients are married, %44.4 are housewives, and %32.8 are retired. %45.1 of the patients have an income less than their expenses, while %45.4 have an income equal to their expenses. %17 of the patients smoke. %34.5 of the patients engage in physical activity. %44.2 of the patients have had diabetes for more than 10 years. %64.1 of the patients use oral antidiabetic medications, and %9.7 use insulin. %78.6 of the patients have sought hospital care in the past year, and %5.8 have been hospitalized. %78.6 of the patients (324 patients) have comorbidities. %61.7 of the patients (254 patients) have received diabetes education. %71.1 of the patients (293 patients) follow a diet related to diabetes. %22.6 of the patients (93 patients) have developed diabetes-related complications. The average score on the disease acceptance scale among the patients is 26.6 ± 8.1, while the total score on the Type 2 Diabetes Self-Management Scale is 61.6 ± 12.4. The scores for its subdimensions are as follows: healthy lifestyle behavior score is 38.4 ± 7.3, blood sugar management score is 12.7 ± 3.8, and health service utilization score is 10.5 ± 4.0.