İlahiyat lisans tamamlama (İLİTAM) programına ilişkin öğrenci görüşleri (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği)
Students' opinions about the theological license completion program (ILITAM) the sample of Sivas Cumhuriyet University
  1. Tez No: 658374
  2. Yazar: TALAT ALP BAYRAKTUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MÜCAHİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ülkemizde yüksek din eğitimine olan talebin karşılanması ve din görevlilerinin eğitim seviyesinin yükseltilmesi için örgün ilahiyat modelinden hareketle bir uzaktan eğitim programı geliştirilmiştir. İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) adıyla bilinen bu program ilk kez 2005 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesinde açılmış ve daha sonra bu programı uygulayan fakülte sayısı 17'ye çıkmıştır. Bugüne kadar birçok kişinin ilahiyat lisans diploması sahibi olmasına imkân sağlayan İLİTAM programının verimliliğini artırmak amacıyla hazırladığımız bu çalışmada öğrencilerin görüşleri anket tekniği ile alınmış ve bu görüşler doğrultusunda bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Tezin“Giriş”başlığı altında yazdığımız bölümünde İLİTAM konusunu çalışmamıza temel teşkil eden problem, amaç, önem, hipotezler, yöntem, evren ve örneklem, araştırmayla ilgili çalışmalar gibi başlıklara yer verilmiştir. Birinci bölümde uzaktan eğitim kavramı, yüksek din öğretiminde örgün eğitim ile uzaktan eğitim arasındaki farklılıklar, İLİTAM programının uzaktan eğitim sistemi açısından değerlendirilmesi, programın ders içerikleri, uygulanan model ve yöntemler, sınavlarla ilgili tespit ve eleştiriler gibi konular ele alınmıştır. Öğrencilerin görüşlerinin değerlendirildiği“Bulgular ve Yorumlar”adlı ikinci bölümünde de anket tekniği kullanılarak elde edilen öğrenci görüşlerine ve bu görüşlerle ilgili yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Daha sonra çalışmada varılan sonuçlarla ve programın iyileştirilmesine yönelik bazı önerilerle tez tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda İLİTAM programının başlangıçta diyanet personelinin bilgi düzeyini artırmak amacıyla açıldığı, ancak daha sonra diyanet personeli olmayan çok sayıda öğrenciye yüksek din öğretimi imkânı sunduğu anlaşılmıştır. Öğrencilerin anket sorularına verdiği cevaplara göre İLİTAM programının faydalı ve gerekli olduğu, çok sayıda öğrenciye kolay eğitim imkânı sunduğu, ancak öğrenci sayısının makul düzeyde tutulması, programın etkinliğini artırmaya yönelik yeni çalışmaların yapılması, uygulama gerektiren derslerde verimliliğin sağlanmasına yönelik yeni yöntemlerin düşünülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to meet the demand for higher religious education in our country and to increase the education level of religious officials, a distance education program has been developed based on the formal theology teaching model. This program, known as Theology Undergraduate Completion (ILITAM), was established in 2005 within the Faculty of Theology of Ankara University and the number of faculties implementing this program increased to 17. This study aims to increase the efficiency of the ILITAM program, which has allowed many people to have a bachelor's degree in theology and in this study the opinions of the students were researched by means of questionnaire technique and some evaluations were made according to the participants' opinions. Our thesis,“Introduction”, the subheadings of the problem, purpose, importance, hypotheses, method, universe and sample, studies related to the research, which form the basis of our study on ILITAM, were included. In the first part, the concept of distance education, the differences between formal and distance education in higher religious education, the evaluation of the ILITAM program in terms of distance education system, the course contents of this program, the models and methods applied, the determinations and criticisms about the exams were discussed. In the second part,“Findings and Comments”, where students' opinions are evaluated, comments and evaluations about the data were included. Then, our thesis was completed with the results obtained, under the title of“Results and Recommendations”and some suggestions were proposed for the improvement of the program. As a result of the research, it was clear that the ILITAM program was initially opened to increase the knowledge level of the religious personnel, but then offered higher religious education opportunities to many non-religious personnel. According to the answers given by the students to the questionnaire questions, it was concluded that the ILITAM program is useful and necessary as it provides easy education for a large number of students, but it is crucial to keep the number of students at a reasonable level, new studies need to be done in order to increase the effectiveness of the program, and it is important to develop new methods to ensure efficiency, especially in practical lessons that require practice.