Üridinin antiepileptik etkinliğinde aquaporin-4 aracılığının deneysel epilepsi modelinde araştırılması
Investigation of aquaporin-4's intermediation on antiepileptic efficacy of uridine in an animal model of epilepsy
- Tez No: 658375
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, lityum-pilokarpin ile indüklenen status epileptikus modelinde beyin ödemi miktarı, kan-beyin bariyeri geçirgenliği, total aquaporin-4 ve α1-sintrofin protein seviyelerindeki değişimi ve üridinin bu parametreler üzerindeki olası rolünün incelenmesidir. Çalışmada Sprague-Dawley, 6-8 haftalık 200-250g ağırlığında 112 adet erkek sıçan kullanıldı. Çalışma sham, kontrol ve status epileptikus olarak gruplara ayrıldı. Status epileptikus gruplarında lityum ve pilokarpin enjeksiyonu ile status epileptikus oluşturuldu. Kontrol gruplarına status epileptikus grupları ile aynı enjeksiyonlar yapıldı ancak pilokarpin yerine %0.9 NaCl verildi. Sham gruplarına ise sadece %0.9 NaCl enjeksiyonu yapıldı. Deney hayvanları 48 saat takip edildi ve bu süre içerisinde günde iki kez i.p. %0.9 NaCl ya da 500mg/kg/ml üridin tedavisi verildi. Deney hayvanları 48. saat sonunda dekapite edilerek beyin dokusu ve kan örnekleri alındı. Yaş-kuru ağırlık metodu ile beyin su içeriği yüzdesi hesaplandı. Hipokampus homojenatlarında ve serumda ELISA yöntemi ile S100B miktarı ölçüldü. Hipokampusta total aquaporin-4, α1-sintrofin ve β-aktin proteinlerinin analizi Western-blot yöntemi ile yapıldı. Çalışmamızda üridin tedavisinin status epileptikusa bağlı gelişen beyin ödemini arttırdığı gözlendi. Ancak aquaporin-4 ve α1-sintrofin düzeylerinin status epileptikusa bağlı azalmasını engellediği ve serum S100B seviyesini düşürdüğü görüldü. Hipokampusta ise S100B miktarının üridin ile yükseldiği gözlendi. Sonuç olarak, üridinin aquaporin-4 polarizasyon kaybını önlediği ve 48. saatte kan-beyin bariyeri geçirgenliğini azaltarak koruyucu etkinliğe sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate alterations in amount of brain edema, blood-brain barrier permeability, total aquaporin-4 and α1-syntrophin levels in the lithium-pilocarpine induced status epilepticus model and the possible role of uridine treatment on these parameters. In the study, 200-250 g, 6-8 weeks old, male 112 Sprague-Dawley rats were used. The study was designed as Sham, Control an Status epilepticus groups. Status epilepticus was induced by administration of lithium and pilocarpine. Control groups were treated identically but received 0.9% NaCl instead of pilocarpine. Sham groups were treated with 0.9% NaCl only. Rats were observed for 48 hours and received 0.9% NaCl or 500mg/kg uridine twice a day. Following 48 hours rats were sacrified and brain tissues and blood samples were collected. Brain water content was assesed by wet-dry weight method. S100B protein content was analyzed with ELISA in hippocampus homogenates and serum. Total aquaporin-4, α1-syntrophin and β-actin proteins were analyzed in hippocampus homogenates using Western-blot technique. Uridine treatment significantly increased brain edema. But it also prevented the decrease in total aquaporin-4 and α1-syntrophin levels and decreased serum S100B levels. S100B levels in hippocampus were higher in uridine-treated group. As a result, it is shown that uridine prevents loss of aquaporin-4 polarization and decreases blood-brain barrier permeability at 48 hours post status epilepticus which is suggested as it's neuroprotective efficacy. It is therefore likely that uridine treatment increased brain edema with an AQP4-independent pathway.