Geridönüşüm agregası kullanılan polipropilen lif takviyeli beton yolların özellikleri
Properties of polypropylene fiber reinforced concrete roads used with recycling aggregate
- Tez No: 658386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YAVUZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğal kaynaklarımız nüfusun hızlı artışı ve bilinçsiz tüketimlerimiz doğrultusunda her gün azalmaktadır. Kaynakların azalması bakımından inşaat sektörü de en çok etkilenen alanlardandır. Diğer sektörler gibi inşaat sektörü de kaynakların dikkatli kullanımı ve alternatif çözümlere yönelmiştir. Alternatif çözümlerin başında en öncelikli konu geri dönüşümdür. Dünya çapında depremler, restorasyon ve yıkım çalışmaları katı atıkların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çevreye oluşturdukları zarar çok büyüktür. Ülkemiz enerji tasarrufu ve çevreyi korumaya yönelik olarak geliştirilen sürdürülebilirlik kavramı ile birlikte, geri dönüştürülmüş agreganın beton sektöründe yeniden kullanımını ve kullanım oranını artırdığı bilinmektedir. Geri dönüşüm agreganın tekrar kullanılması çevreye olan zararın ve kirliliğin azaltılacağı gibi iş, zaman ve enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Atıkların beton yollar üzerinde kullanılabilirliğinin araştırıldığı bu çalışmada, doğal agrega ile üretilen geleneksel betonda kullanılan agrega, geri dönüşüm agregaları ile %0, %25 ve %50 oranlarında yer değiştirilerek beton numuneler üretilmiştir. Betonun fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirmek ve incelemek amacıyla mineral katkı olarak uçucu kül %0, %25 oranında çimento ile yer değiştirilerek ve hacimce %0, %3, %6 oranında polipropilen lifli ve lifsiz beton karışımları üretilmiştir. Uçucu kül kullanımı işlenebilirliği artırmış ve ilerleyen yaş dayanımlarında artışa neden olmuştur. %25 ve üzeri geri dönüşüm agrega kullanımı dayanımların artmasına, uçucu kül ile birlikte kullanımıyla gözeneklerin azalmasına, donma ve çözülmeye karşı dayanımları artırdığı bulunmuştur. Polipropilen lif kullanımının dayanımın düşmesine, yüzey aşınmasının artmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Özetlenen bilgiler ışığında, geri dönüştürülmüş agrega ile uçucu kül ve polipropilen lif kullanılarak deneysel çalışma yapılmıştır. Beton yollar üzerinde kullanılabilirliği açısından karışımlar üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Beton yollar, geri dönüşüm agrega, uçucu kül, polipropilen lif, sürdürülebilirlik
Özet (Çeviri)
Our natural resources are decreasing every day in line with the rapid increase of the population and our unconscious consumption. The construction sector is also one of the most affected areas in terms of resource depletion. Like other industries, the construction industry has turned towards the careful use of resources and alternative solutions. The top priority among alternative solutions is recycling. Earthquakes, restoration and demolition works around the world constitute a significant portion of solid waste. The damage they cause to the environment is enormous. It is known that our country has increased the reuse and usage rate of recycled aggregate in the concrete sector with the concept of sustainability developed for energy saving and environmental protection. Reusing recycled aggregate reduces environmental damage and pollution as well as saving work, time and energy. In this study, in which the usability of wastes on concrete roads was investigated, the aggregate used in traditional concrete produced with natural aggregate was replaced with recycled aggregates by 0%, 25% and 50% and concrete samples were produced. In order to improve and examine the physical and chemical properties of concrete, as a mineral additive, fly ash was replaced with cement at the rate of 0%, 25%, and polypropylene fiber and fiberless concrete mixtures were produced at 0%, 3% and 6% by volume. The use of fly ash increased workability and caused an increase in advancing wet strength. It has been found that the use of 25% and above recycled aggregate increases strength, decreases pores when used with fly ash, increases resistance against freezing and thawing. It has been observed that the use of polypropylene fiber causes a decrease in strength and an increase in surface wear. In the light of the information summarized, an experimental study was carried out using recycled aggregate and fly ash and polypropylene fiber. Physical and mechanical tests have been investigated on the mixtures for their usability on concrete roads. KEYWORDS:Concrete roads, recycled aggregate, fly ash, polypropylene fiber, sustainability