Triple negatif meme karsinomlarının moleküler sınıflamasına morfometrik yaklaşım
Morphometric approach to molecular classification of triple negative breast cancers
- Tez No: 658408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDEGÜL AYDIN MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnvaziv meme karsinomları kadınlarda en sık görülen ve ölüme neden olan kanserlerdir. Triple negatif meme karsinomları tüm invaziv meme karsinomlarının %20'sini oluşturmaktadır. Triple negatif tümörlerin hormon reseptörlerinin negatif olması ve HER2 ekspresyonu görülmemesi sitotoksik kemoterapiyi zorunlu hale getirmektedir. Bu tümörlerin moleküler yolaklara göre alt tiplerine ayrılması hem tümörün nasıl seyredeceğini ön görmede hem de hedefe yönelik tedavi şansı verme yönünde oldukça yararlıdır. Nükleer morfometrik çalışmalar, meme kanserlerinin önemli prognostik faktörlerinden biri olan histolojik derecenin belirlenmesinde objektif, kantitatif ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Çalışmamızda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Arşivi'ne ait Ocak 2010-Aralık 2017 yılları arasında meme iğne biyopsisi, lumpektomi ve mastektomi materyallerinden triple negatif meme karsinomu tanısı alan 80 vaka EGFR ve CK5/6 ile immunohistokimyasal olarak 'bazal benzeri' ve 'non bazal benzeri' olarak moleküler alt tiplerine ayrılmıştır. Tüm vakalara uygulanan nükleer morfometrik ölçümler (ortalama çekirdek çapı, çevresi, alanı) başta moleküler alt tiplerle, ayrıca moleküler alt tipler ve nükleer morfometrik ölçümler diğer klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda 80 hastanın 45'i (%56,3) 'TNMK, bazal benzeri alt tip', 35'i (%43,8) 'TNMK, non bazal alt tip' olarak sınıflandırılmıştır. Bazal benzeri alt tip olgularının ortalama çekirdek çapı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Histolojik tipler ve çekirdek çapı, çevresi ve alanı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Tümörün en büyük çapı arttıkça çekirdek çevresi ve alanının da anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Çalışmamız triple negatif meme karsinomlarının moleküler sınıflamasını ve nükleer morfometrik ölçümlerini birleştiren, klinikopatolojik parametreler ile karşılaştıran ilk çalışmadır. Hedefe yönelik tedaviler konusunda dezavantajlı grup olan TNMK'larının morfometrik özellikleri hakkında farkındalık oluşturmak ve yapılacak çalışmalara temel oluşturarak literatüre katkı sağlamayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Invasive breast carcinomas are the most common cancer and first leading cause of cancer death in women. Triple negative breast carcinomas (TNBC) constitute 20% of all invasive breast carcinomas. Because of the negative hormone receptors of triple negative tumors and absence of HER2 expression, treatment options are limited to cytotoxic chemotherapy. Classifying these tumors into subtypes according to molecular pathways is very useful in both predicting the course of the tumor and providing a chance for targeted treatment. Nuclear morphometric studies stand out as an objective, quantitative and easily accessible method in determining the histological grade, which is one of the important prognostic factors of breast cancers. In our study, 80 cases diagnosed as TNBC from breast needle biopsy, lumpectomy and mastectomy materials belonging to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology Archives between January 2010 and December 2017, were immunohistochemically divided into molecular subtypes as“basal like”and“non basal like”with EGFR and CK 5/6. Nuclear morphometric measurements applied to all cases were compared with primarily molecular subtypes. Besides that molecular subtypes and nuclear morphometric measurements compared with other clinicopathological parameters. In our study, 45 (56.3%) of 80 cases were classified as 'TNBC, basal-like subtype', 35 (43.8%) as 'TNBC, non basal subtype'. The mean core diameter of the basal-like subtype cases was significantly higher. A significant difference was found between histological types and core diameter, circumference and area. We found that as the largest diameter of the tumor increased, the core circumference and area also increased significantly. Our study is the first study combining molecular classification and nuclear morphometric measurements of triple negative breast carcinomas and comparing them with clinicopathological parameters. We aim to raise awareness about the morphometric properties of TNBCs, which is a disadvantaged group in targeted therapies, and to contribute to the literature by creating a basis for future studies.