Obezitede FTO gen varyantlarının diyet bileşenleri ile ilişkileri
Associations between FTO gene variants and dietary components in obesity
- Tez No: 658411
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA BÜYÜKTUNCER DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
FTO gen varyantlarının diyet ve diğer yaşam tarzı alışkanlıkları ile etkileşimlerinin obezite göstergeleri üzerine etkileri son yıllarda dikkat çekmektedir. Farklı popülasyonlarda yapılan çalışmalardan elde edilecek kanıtlar, bu ilişkinin anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Türk popülasyonunda obezitede FTO gen varyantlarının (rs9939609 ve rs10163409) diyetin hem besin ögesi içeriği, hem de diyet kalitesi ile etkileşimlerinin detaylı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, fizik muayeneleri Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde yapılmış 200 sağlıklı kontrol (Beden Kütle İndeksi (BKİ): 18,5-24,9 kg/m2), 200 pre-obez/obez (BKİ≥25 kg/m2) olmak üzere toplam 400 birey katılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 34,8±7,08 yıldır. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, sigara ve alkol kullanım durumları, fiziksel aktivite düzeyleri, uyku kaliteleri ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmış ve geriye dönük 24-saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Diyet kalitesinin belirlenmesinde Sağlıklı Yeme İndeksi-2010 (HEI-2010) ve Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği kullanılmıştır. FTO geni polimorfizmleri Kompetitive Allel Spesific PCR genotipleme ile analiz edilmiştir. Bireylerden açlık ve tokluk kan örnekleri alınarak, açlık serum lipid profili, açlık plazma glukoz ve insülin, postprandiyal glukoz ve insülin, plazma adiponektin, serum 25-dihidroksi vitamin D düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, HOMA-IR değeri hesaplanmış ve sistolik ve diastolik kan basıncı ölçülmüştür. FTO rs9939609 minör allel (A) frekansı %39, FTO rs10163409 minör allel (T) frekansı %37'dir. FTO rs9939609 A allel taşıyıcıları %19,5, TT genotipi %9,4 oranında obezdir (p=0,028). FTO rs10163409 için obezite oranı genotipler arasında benzerdir (p=0,768).
Özet (Çeviri)
The interactions of FTO gene variants with diet and other lifestyle habits on obesity indicators have attracted attention in recent years. Evidences from studies conducted in different populations are important for understanding this relationship. In this study, it was aimed to investigate in detail the interactions of FTO gene variants (rs9939609 and rs10163409) with both dietary nutrient content and diet quality on obesity in Turkish population. A total of 400 participants including 200 healthy controls (Body Mass Index (BMI): 18.5-24.9 kg/m2), and 200 pre-obese/obese patients (BMI≥25 kg/m2), whose physical examinations were carried out in Hacettepe University Adult Hospital, were included in the study. The mean age of the individuals participating in the study was 34.8 ± 7.08 years. The socio-demographic characteristics, smoking and alcohol use, physical activity levels, sleep quality and eating habits of the individuals were questioned, and a 24-hour dietary recall was used retrospectively. Healthy Eating Index-2010 (HEI-2010) and Mediterranean Diet Adherence Scale were used to determine the diet quality. FTO gene polymorphisms were performed using Competitive Allele Specific PCR genotyping. Fasting and postprandial blood samples were taken from individuals and serum lipid profile, fasting plasma glucose and insulin, postprandial glucose and insulin, plasma adiponectin, and 25-dihydroxy vitamin D levels were evaluated. Additionally, the HOMA-IR value was calculated and systolic and diastolic blood pressures were measured. FTO rs9939609 minor allele (A) frequency was 39%, and FTO rs10163409 minor allele (T) frequency was 37%. FTO rs9939609 A allele carriers were obese at 19.5% and TT genotype 9.4% (p=0.028). The obesity percentage for FTO rs10163409 was similar across genotypes (p=0.768).