Network topologies for long armature linear motor multi-car elevator systems
- Tez No: 658432
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uzun armatürlü doğrusal motor, doğrusal bir şekilde sıralanmış çok sayıda motor sürücüsüne sahip bir dağıtılmış kontrol sistemi olarak ele alınabilir. Uygun ağ topolojisi ve iletişim protokolleri ile haberleşen sürücülerin, gerçek zamanlı dağıtık bir kontrol yöntemi ile organize edildiği uzun armatürlü bir doğrusal motor kullanarak, aynı asansör boşluğunda çalışan birden fazla asansör kabinine sahip bir“çok kabinli asansör sistemi”oluşturulabilir. Bu tezde, çok kabinli asansör sistemleri için haberleşme protokolleri ve bağlantı topolojileri incelenmiştir. CANBUS, Ethernet ve EtherCAT protokolleri önerilen topolojilere uygulanmış, MATLAB TrueTime (gerçek zamanlı bir dağıtılmış kontrol sistemi araç kutusu) ile Simulink'te gerçek zamanlı bilgisayarlar program kodu seviyesinde, protokoller ise veri bağlantı seviyesinde simüle edilmiştir. Bu topolojiler aynı probleme farklı çözüm yöntemleri önermektedir; Topoloji G, daha basit bir yaklaşım olan ve kolayca kurulup sürdürülebilen genel bir yaklaşım izlemekteyken, Topoloji L, motor sürücülerini küçük gruplara ayırarak daha yerel ve hassas gerçek zaman isterlerine sadık bir yaklaşım izler. Son olarak Topoloji R, halka tipi özel topolojisi ile tüm mesajların kesintiye uğramadan hedeflerine ulaşmasını sağlar. Simülasyon sonuçları, üç topolojinin avantajlarını ve dezavantajlarını göstermiştir. CANBUS ve EtherCAT kullanan Topoloji L ve R'nin, uzun armatürlü doğrusal motorun sürücüleri arasındaki iletişim için uygun olduğu doğrulanmış, çok kabinli asansör sistemlerinde kullanılabilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Long armature linear motor is an example of a distributed control system with a large number of motor drivers spread in a linear fashion. Using a real-time distributed control system, it is possible to create a long armature linear motor elevator system with multiple elevator cars operating on the same elevator shaft given that the proper network topology and communication protocol is used. We present three custom network topologies specifically created on MATLAB Simulink with TrueTime (a real-time distributed control system toolbox) using CANBUS, Ethernet and EtherCAT protocols tuned for this job. These topologies approach the same problem with different methods; Topology G, being a global approach with simplicity kept in mind while being designed allowing to easily set up and maintain, where Topology L, a more local approach with dividing the motor drivers into small groups that we call motor sections and last but not least Topology R, with its Ring type custom topology making sure that all messages are arriving at their destination without being interrupted. The result of our simulations showed the advantages and disadvantages of all three topologies and confirmed that Topology L and R using CANBUS and EtherCAT are suitable for the communication of motor driver nodes of long armature linear motor.