Kanal içi ısıtmanın lateral kanallardaki pulpa dokusunun çözünürlüğüne etkisinin diğer aktivasyon yöntemleriyle kıyaslanması
The effect of intracanal heating on the solubility of the pulp tissue in lateral channels comparison with other activation methods
- Tez No: 658453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal dezenfeksiyonu için kullanılan sonik, ultrasonik ve kanal içi ısıtma sistemlerinin, yan kanallardan pulpa kaldırma düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Üç boyutlu yazıcıda üretilmiş, 50 adet iki yan kanala sahip rezin dişler kullanılmıştır. Pulpalar yan kanallara pluggerlar sayesinde tepildi ve 10-5 hassasiyetinde terazi ile tartıldı. Daha sonra, örnekler 5 gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu, Grup 2: Endoaktivator sistem, Grup 3: Pasif ultrasonik irrigasyon (PUI), Grup 4: Kanal içi ısıtma, Grup 5: PUI + Kanal içi ısıtma. Her grup 20 ml hacminde % 5,25'lik NaOCl ile toplam irrigasyon süresi 2 dk olacak şekilde irrige edildi ve kağıt konlarla kurutuldu. İşlem sonrası her örnek tekrar tartıldı ve kaydedildi. İstatistiksel yöntem için One way-Anova ve Post hoc testleri kullanıldı. PUI + Kanal içi ısıtma, diğer gruplara göre anlamlı derecede başarılıydı (p 0.05). Endoaktivator ve kontrol grupları arasında anlamlı fark yoktu (p> 0.05). Yan kanallardan organik doku kaldırmada PUI + Kanal içi ısıtma yöntemlerinin kombine kullanılması en başarılı sonucu vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the pulp dissolving capacity of sonic, ultrasonic and intra canal heating systems from lateral canals. Fifty resin blocks with two lateral canals manufactured by using 3D printer were included. The pulps was tumbled into the lower lateral canals and weighed at a sensitivity of 10-5. Then, the samples were divided into 5 groups. Group 1: Control group, Group 2: Endoactivator system, Group 3: Passive ultrasonic irrigation (PUI), Group 4: Intracanal heating, Group 5: PUI+Intracanal heating. Each group was irrigated with 20 ml of 5 % NaOCl with a total irrigation time of 2 minutes and dried with paper points. After the procedure, each sample was weighed again and recorded. One way-Anova and Post hoc tests were used for statistical analysis. PUI+Intracanal heating grup dissolved statistically more pulp than other groups (p0.05), they both dissolved significantly more pulp than control and endoactivator group (p0.05). Combined use of PUI + Intracanal heating methods in dissolving organic tissue from lateral canals gives the most successful result.