Farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin biyofilm kaldırma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different irrigation activation methods on biofilm removal
  1. Tez No: 658452
  2. Yazar: ZEYNELABİDİN ŞİMŞEKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal dezenfeksiyonu için kullanılan sonik, ultrasonik ve SAF sistemlerinin, yan kanallardan biofilm kaldırma düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Üç boyutlu yazıcıda üretilmiş, 60 adet iki yan kanala sahip rezin blok kullanılmıştır. Yan kanallara biyofilmi taklit etmek için hazırlanan hidrojel yapısı tepildi ve 10-5 hassasiyetinde terazi ile tartıldı. Daha sonra, örnekler 4 gruba ayrıldı. Grup A: Kontrol grubu, Grup B: Endoaktivator sistem, Grup C: Pasif ultrasonik irrigasyon, Grup D: Self Adjusting File (SAF) sistem. Her grup 10 ml hacminde % 5'lik NaOCl ile toplam irrigasyon süresi 2 dk olacak şekilde irrige edildi ve kağıt konlarla kurutuldu. İşlem sonrası her örnek tekrar tartıldı ve kaydedildi. Ayrıca üst ve alt yan kanallardaki hidrojelin çözülmesi görsel olarak skorlandı. 0: Hiç çözünme olmadı, 1: yaklaşık 1/3 civarında çözünme oldu, 2: yaklaşık yarısı çözündü 3: en az 2/3 civarında hidrojel çözündü. İstatistiksel yöntem için One way-Anova ve Post hoc testleri kullanıldı. SAF sistemi, diğer gruplara göre istatistiksel olarak daha fazla hidrojel kaldırdı (p0,05), kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha fazla hidrojel kaldırdılar (p0,05). SAF sistemi biyofilm kaldırmada diğer tekniklere alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the biofilm removing capacity of sonic, ultrasonic and SAF systems from simulated lateral canals. Sixty resin blocks with two lateral canals manufactured by using 3D printer were included. The hydrogel prepared for mimicing biofilm was tumbled into the lateral canals and weighed at a sensitivity of 10-5. Then, the samples were divided into 4 groups. Group A: Control group, Group B: Endoactivator system, Group C: Passive ultrasonic irrigation, Group D: Self Adjusting File (SAF) system. Each group was irrigated with 10 ml of 5 % NaOCl with a total irrigation time of 2 minutes and dried with paper points. After the procedure, each sample was weighed again and recorded. Furthermore, dissolution of the hydrogel in the upper and lower lateral canals was scored visually. 0: No dissolution occurred, 1: about 1/3 hydrogel dissolved, 2: about half hydrogel dissolved 3: 2/3 hydrogel or more dissolved. One way-Anova and Post hoc tests were used for statistical analysis. The SAF system dissolved statistically more hydrogel than other groups (p 0.05), they both removed significantly more hydrogel than control group (p 0.05). The SAF system can be used as an alternative to other techniques in biofilm removal.