Aile hekimliği polikliniğine başvuran kardiyovasküler hastalığı olan hastaların kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeyinin ilaç uyumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cardiovascular risk factors knowledge level on drug administration of patients with cardiovascular disease who apply to Family Medicine outpatient clinics
- Tez No: 658491
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Aile Hekimliği Polikliniğine Başvuran Kardiyovasküler Hastalığı Olan Hastaların Kardiyovasküler Risk Faktörleri Bilgi Düzeyinin İlaç Uyumuna Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar önemli bir sağlık problemi olup, kardiyovasküler hastalıklara karşı korumanın sağlanması, erken tanı koyulması ve farkındalık oluşturulması için toplumun bilgilendirilmesi önemlidir. Kardiyovasküler hastalığı bulunan hastaların yaşam şekli değişikliği ve medikal tedavi önerilerine uyum sağlaması tedavinin temelini oluşturur. Bu çalışmada kardiyovasküler hastalığı bulunanların kardiyovasküler risk faktörleri ile ilgili bilgi düzeylerini ölçmek, tedaviye uyum düzeylerini araştırmak, bunları etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 01.02.2020-30.04.2020 tarihleri arasında müracaat eden, kardiyovasküler hastalığı bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeyini ölçmek için hazırlanan sorulardan oluşan anket formu ile Modifiye Morisky Ölçeği katılımcılara yüzyüze görüşme esnasında uygulandı. Bulgular: Çalışmaya anketleri tam olarak dolduran 240 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 55,85±7,39 yıl idi. Katılımcıların 156'sı (%65) kadın, 84'ü (%35) erkekti. Cinsiyet, medeni durum, alkol kullanma durumu, anjiyografi öyküsünün olup olmadığı, birinci derece akrabada kalp hastalığı varlığı ve kronik hastalıkları incelendiğinde; gruplar arasında kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeyi açısından bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of The Effect of Cardıovascular Risk Factors Knowledge Level on Drug Administration Of Patients With Cardiovascular Disease Who Apply to Family Medicine Outpatient Clinics Aim: Cardiovascular diseases are important health problems that they are substantial to be ensured of protection against the cardiovascular diseases, to impose an early diagnosis and to create awareness. Life style changes of patients with cardiovasular disease and orientating the treatment suggestions form the base of treatment. In this study, it is aimed to research patients' cardiovascular risk factors knowledge level and level of the treatment and present the affecting factors. Materials and Methods: Patients aged 18 and older who apply the family practice department of Ankara Training and Research Hospital on the dates between 01.02.2020-30.04.2020, getting medical treatment because of cardiovascular disease who don't have dementia or any other psychological ilness are included. The questionnaire form including qestions to test the patients sociodemoraphic attributes, Modified Morisky Scale and Cardiovascular Risk Factors Knowledge Level scale are applied to the participants during face to face meeting. Results: 240 patients who fill the questionnaire forms appropriately are included the study. Average age of the patients in the study is calculated as 55.85±7.39 years. While 156 (52.8%) participants are woman, 84 (47.2%) participants are man. Any significant difference between the groups in terms of cardiovascular risk factors knowledge level is not determined when we analyze the gender, marital status, use of alcohol, angiography history, presence of cardiovascular disease in the house members (p>0.05). When medicine adaption was analyzed, it was found to be higher in male gender (p=0,025) and individuals with a high level of education (p˂0.001).