Kawasaki hastalığı tanısı alan olguların değerlendirilmesi
Evaluation of the cases which are diagnosed as kawasaki disease
- Tez No: 658504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÖNÜL TANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Kawasaki hastalığında koroner arter tutulumu, hastalığın en önemli komplikasyonu ve mortalitenin en önemli nedenidir. Yüksek riskli hastalarda tedaviye steroid eklenmesinin koroner arter tutulumunu azalttığına dair çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle koroner arter tutulumunu ve intravenöz immunglobulin (IVIG) tedavisine direnci öngörebilecek skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Ancak bu skorlama sistemlerinin etkinliği toplumlar arasında farklılık gösterir. Çalışmamızın amacı; komplet / inkomplet, IVIG yanıtlı / dirençli ve koroner arter tutulumu olan / olmayan Kawasakili hastalarda klinik ve laboratuvar bulguları arasındaki farkları araştırmak, ayrıca Kobayashi skorlaması ile IVIG direnci arasındaki korelasyonu inceleyerek bu skorlama sisteminin çalışma grubumuzdaki çocuklarda pratik yarar sağlayıp sağlamayacağını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2011 – Haziran 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Kawasaki hastalığı tanısı alan 160 hastanın cinsiyet, yaş, fizik muayene bulguları, klinik ve laboratuvar özellikleri, ekokardiyografi bulguları, uygulanan tedaviler ve tedaviye yanıtları retrospektif olarak incelendi. Kawasaki hastalığı tanısı European League against Rheumatism/Paediatric Rheumatology European Society (EULAR/PReS) kriterlerine göre konuldu. Koroner arter tutulumu z-skorlarına göre belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda 44 (% 27.5) hasta komplet, 116 (% 72,5) hasta inkomplet Kawasaki tanısı aldı. İnkomplet Kawasakili hastalara daha geç tanı konulduğu ve daha geç tedavi verildiği saptandı. Hastaların 16'sı (% 10) IVIG tedavisine dirençliydi. IVIG tedavisine direnç ile komplet ve inkomplet Kawasaki hastalığı arasında ilişki saptanmadı. Koroner arter tutulumu 48 hastada (% 30) görüldü. Koroner arter tutulumu erkeklerde ve inkomplet Kawasakili hastalarda daha sık saptandı. IVIG direnci ile koroner arter tutulumu arasında ilişki saptanmadı. Hastaların başvurudaki lökosit sayısı, absolut nötrofil sayısı (ANS), ANS yüzdesi, trombosit sayısı, hemoglobin, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), sodyum, albümin, aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) değerleri ile koroner arter tutulumu ve IVIG direnci arasında ilişki saptanmadı. Kobayashi skorunun IVIG direnci ve koroner arter tutulumunu öngörmede etkili olmadığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızda inkomplet Kawasakili hastalara daha geç tedavi verildiği ve bu hasta grubunda koroner arter tutulumunun daha sık olduğu görüldü. İnkomplet Kawasakili hastalarda klinik bulguların yetersizliğinin tanı koymayı zorlaştırması, patognomonik laboratuvar testlerinin yokluğu ve diğer ön tanıların ekarte edilmesinin daha fazla zaman gerektirmesi tanıyı geciktirir ve koroner arter tutulum riskini artırabilir. Bu nedenle 5 gün ve daha uzun süredir ateşi olan çocuklarda kriterler sağlanamasa dahi Kawasaki hastalığı tanısı akılda tutulmalıdır. Çalışmamızda Kobayashi skorlamasının yararlı olmadığının gösterilmesi, koroner arter tutulumu ve IVIG tedavisine direnç riski yüksek hastaları ayırt edebilecek yeni skorlama sistemlerinin gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary artery involvement is the most important complication of Kawasaki disease and the major contributor to mortality. There are studies that prove adding steroids to treatment regimens in high risk patients reduces coronary artery involvement. For this reason scoring systems are developed to predict coronary artery involvement and intravenous immunglobulin (IVIG) resistance. Effectiveness of these scoring systems differs among the populations. The aims of this study are to identify clinical and laboratory differences between Kawasaki patients that are categorized as complete / incomplete, IVIG responsive / resistant, with / without coronary artery involvement and to evaluate if the correlation between Kobayashi score and IVIG resistance, for our study group, is practically beneficial or not. Materials and Methods: In this study, gender, age, physical examination findings, clinical features and laboratory studies, echocardiography results, treatment modalities and responds to treatment are analyzed retrospectively for 160 patients who are diagnosed as Kawasaki disease in University of Health Sciences Dr. Sami Ulus Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases Training and Research Hospital between January 2011 and June 2019. These patients are diagnosed as Kawasaki disease according to European League against Rheumatism/Paediatric Rheumatology European Society (EULAR/PReS) criterias. Coronery artery involvement is determined by considering z-scores. Results: In this study 44 (27,5%) patients are diagnosed as complete and 116 (72,5%) patients are diagnosed as incomplete Kawasaki disease. Diagnosis of incomplete Kawasaki patients are delayed and accordingly treatment is started later. Sixteen patients (10%) were IVIG resistant. There was no association between IVIG responsiveness and complete or incomplete Kawasaki disease. Coronary artery involvement is detected in 48 patients (30%). Coronary artery involvement was more common among males and incomplete Kawasaki patients. There was no relation between coronary artery involvement and IVIG responsiveness. Neither IVIG resistance nor coronary artery involvement is associated with leucocyte count, absolute neutrophile count, neutrophile percentage, thrombocyte count, hemoglobin, erythrocyte sedimentation reate, C-reactive protein, sodium, albümin, aspartate aminotransferase and alanine aminotransferase levels at admission. It is noticed that Kobayashi score was not effective in predicting IVIG resistance and coronary artery involvement. Conclusion: In this study, it is shown that incomplete Kawasaki patients are treated later and the coronary artery involvement is more common among these patients. Possible explanations for delayed diagnosis of incomplete Kawasaki patients are nonspecific clinical findings, the lack of the pathognomonic laboratory tests and the process to exclude other possible diagnoses. Delay to diagnose a patient could increase the risk of coronary artery involvement. In this study, it is recommended that Kawasaki disease should be kept in mind for the patients with 5 days or more prolonged fever without clinical criterias. It is pointed out that the Kobayashi score is not suitable for our study group and it is highlighted that there is a need for a new scoring technique to identify the patients with the high risk for IVIG resistance.