Sezaryen olgularında, perioperatif pleth variabilite indeks ve perfüzyon indeks ölçümlerinin spinal anestezi sonrası hipotansiyonu ön görmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of perioperative plethvariability index and perfusion index in predicting hypotension after spinal anesthesia in cesarean cases
- Tez No: 658524
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAŞAR, UZMAN MEHMET ÇAKIRCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Spinal anestezi, genel anesteziye olan avantajlarından dolayı sezaryen ameliyatlarında sık tercih edilen bir nöroaksiyel anestezi yöntemidir. Sempatik blokaja bağlı olarak gelişen hipotansiyon, spinal anestezi sonrasında hemen her hastada görülürken, sezaryen olgularında derin hipotansiyon istenmeyen bir komplikasyondur. Preoperatif dönemde hangi hastada hipotansiyon gelişeceğinin öngörülmesi zordur ve tüm hastalara spinal anestezi öncesinde sıvı verilmesi gibi standart uygulamalar da tercih edilmemektedir. Bu çalışmada, preoperatif dönemde ve spinal anestezi uygulandıktan sonra, invaziv olmayan, Pleth Variabilite İndeks (PVİ) ve Perfüzyon İndeks (Pİ) teknikleri ile, spinal anestezi uygulanan sezeryan operasyonlarında gelişen hipotansiyonun tahmin edilmesindeki etkinliği araştırılmıştır. Gereç-Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra, spinal anestezi ile elektif şartlarda sezaryen operasyonu olacak 94 olgu çalışmaya dahil edildi. Preoperatif hasta odasında, supin pozisyonda 2,5 dakika arayla 3 kez PVİ ve Pİ değerleri ölçülerek bu değerlerin ortalaması bazal değer olarak kaydedildi. Hastalara sol lateral dekubit pozisyonda, L3-L4 veya L4-L5 aralıklarından 10 mg %0,5bupivakain ile spinal anestezi uygulandı. Spinal anestezi sonrası hastalara hemen supin pozisyon verildi ve PVİ ve Pİ değerleri kaydedildi. Operasyon boyunca her 5 dakikada bir PVİ ve Pİ değerleri ve her 2,5 dakikada bir non-invazif kan basıncı değerleri kaydedildi. PVİ ve Pİ değerlerinin hipotansiyonu öngörmedeki etkinliği tanısal ROC analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal anesthesia is a frequently preferred neuroaxial anesthesia method in cesarean operations due to its advantages to general anesthesia. While hypotension developing due to sympathetic blockade occurs in almost every patient after spinal anesthesia, deep hypotension is an undesirable complication in cesarean cases. It is difficult to predict which patient will develop hypotension in the preoperative period and standard practices such as administering fluid to all patients before spinal anesthesia are also not preferred. In this study, the effectiveness of non-invasive PlethVariability Index (PVI) and Perfusion Index (PI) techniques in predicting hypotension in spinal anesthesia was investigated in the preoperative period and after spinal anesthesia. Material and Method: After ethical committee approval and patient consent were obtained, 94 cases who would undergo caesarean section under elective conditions with spinal anesthesia were included in the study. In the preoperative patient room, the PVI and PI values were measured 3 times with an interval of 2.5 minutes in the supine position, and the mean of these values was recorded as the baseline value. Patients underwent spinal anesthesia in the left lateral decubitus position with 10 mg of 0.5% bupivacaine from the L3-L4 or L4-L5 intervals. After spinal anesthesia, the patients were immediately given supine position and PVI and PI values were recorded. During the operation, PVI and PI values were recorded every 5 minutes and non-invasive blood pressure values every 2.5 minutes. The efficiency of PVI and PI in predicting hypotension was evaluated by diagnostic ROC analysis. Results: Hypotension developed in 69.1 of the cases.