Müziğin rejyonal anestezi ile sezaryen operasyonu geçiren hastalarda perioperatif anksiyete üzerine etkisi
Effects of music on perioperative anxiety in patients undergoing caesarean section with regional anesthesia
- Tez No: 658523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE YARKAN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Müzik, Rejyonal anestezi uygulanmış hastalarda anksiyeteyi azaltmak için non-farmakolojik bir yöntem olarak çeşitli çalışmalarda kullanılmıştır. Literatürde, sezaryen ameliyatı sırasında müzik dinlemenin anksiyete düzeyine etkisini araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, Rejyonal anestezi altında sezaryen ameliyatı olan hastalarda müziğin perioperatif anksiyeteye etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü çalışma, Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ve hastaların oluru alındıktan sonra Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde yapıldı. Çalışmaya ASA II-III, elektif sezaryen cerrahisi geçirecek hastalar dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile 3 gruba randomize edildi. Cerrahi sırasında Grup M'ye kulaküstü bir kulaklık aracılığıyla hastaların tercih ettiği müzik dinletildi, Grup S'deki hastalara sadece kulaklık takılarak hastalar ortam gürültüsünden izole edildi. Grup K'deki hastalar ise kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalara kombine spinal epidural anestezi uygulandı, postoperatif analjezi sağlamak için epidural PCA takıldı. Hastaların preoperatif (Preop 1 STAI-SA), cerrahi sabahı (Preop 2 STAI-SA) ve postoperatif 1. saatteki (Postop STAI-SA) anksiyete düzeyleri STAI-SA ile değerlendirildi. Sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı değerleri cerrahi sabahı serviste ölçüldü, intraoperatif dönemde de 5 dk aralıklarla ölçülerek kaydedildi. Yenidoğan 1. ve 5. dakika APGAR Skorları kaydedildi. Postoperatif 1, 4, 8 ve 12. saatlerde hastalar serviste görülerek VAS ile ağrı düzeyleri değerlendirildi; PCA kullanım miktarları, Bromage Skorları, bulantı ya da kusma şikayetlerinin olup olmadığı, kan basıncı ve kalp hızı değerleri not edildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, eğitim durumu, önceki anestezi deneyimi ve deneyimlenen anestezi yöntemi açısından fark yoktu. Gruplar arasında Preop 1 ve Preop 2 STAI-SA değerleri benzerdi. Postop STAI-SA değeri Grup K'de ortanca 27,5 (20-60), Grup M'de 24 (20-58), Grup S'de viii 30 (20-52) idi. Gruplar arasında postop STAI-SA değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p= 0,598). Grup K'de Preop 1 STAI-SA değeri ile Preop 2 STAI-SA ve Postop STAI-SA değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p= 0,245 p= 0,81). Preop 2 STAI-SA değeri Postop STAI-SA değerinden anlamlı olarak daha yükseti (p=004). Grup M'de Preop 2 STAI-SA değeri ile Preop 1 STAI-SA değeri arasında anlamlı fark yokken (p=0,333), Preop 2 STAI-SA, Postop STAI-SA değerinden anlamlı olarak daha yüksekti. Ayrıca Preop 1 STAI-SA değeri Postop STAI-SA değerinden anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,002). Grup S'de Preop 1 STAI-SA değeri ile Postop STAI-SA değeri arasında anlamlı fark yokken (p=0,302), Preop 2 STAI-SA değeri Preop 1 ve Postop STAI-SA değerinden anlamlı olarak daha yüksekti (p= 0,010 p> 0,001). Birinci dakika ve beşinci dakikada değerlendirilen bebek APGAR Skorları gruplar arasında benzerdi. Postoperatif VAS, bulantı-kusma ve Bromage Skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Postoperatif PCA kullanım miktarları her üç grupta benzerdi. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda, istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen postoperatif dönemde anksiyete düzeyinde en fazla azalmanın ve en düşük anksiyete değerlerinin müzik dinleyen grupta olduğunu tespit ettik. Müzik; uygulaması kolay, ucuz, non invaziv ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Bu nedenle cerrahi için sedatif ilaç vermekten özellikle çekindiğimiz gebe hasta grubunda müziğin anksiyeteye olan etkisini araştırmaya yönelik daha çok sayıda, daha fazla hasta ile daha geniş kapsamlı klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: There exist studies reporting the use of music as a non-pharmalogical method in order to reduce the anxiety in patients who underwent surgical operations under regional anesthesia. However, there exists a limited number of studies in the literature which investigate the effects of music during caesarean section operation on the anxiety levels of patients. Therefore, in this study, effect of music on perioperative anxiety in patients undergoing caesarean section with regional anesthesia is investigated. Materials and Method: This prospective randomized controlled study was carried out at Ministry of Health, Ankara Training and Research Hospital in Anesthesiology and Reanimation Clinic upon ethics committee approval and patient consents. ASA II-III patients undergoing elective Cesarean section operation were included in the study. Patients were randomized into three groups via sealed envelope technique. During the surgical operation, patients in Group M listened to their favorite genre of music with the use of a ear piece, whereas those in Group S are isolated from the ambient acoustic noise with the use of a headset. Patients in Group K are set to be control group. All the patients are operated under combined spinal epidural anesthesia and epidural PCA is placed for postoperative analgesia. Anxiety levels of all patients in preoperative stage (Preop 1 STAI-SA), surgery day/morning (Preop 2 STAI-SA), and postoperative first hour (Postop 1 STAI-SA) are evaluated with STAI-SA. Both systolic and diastolic blood pressure levels are measured along with the heart rate values at the ward in the surgery day/morning. They are recorded as well as in interoperative stage at five-minute intervals. AGPAR score is recorded at one minute and five minutes in all infants. All patients are visited at the ward and their pain levels are assessed based on VAS at 1st, 4th, 8th, and 12th hour of postoperative stage. Amount of PCA used, Bromage Scores, absence/presence of complaints of nausea or vomiting, blood pressure levels, and heart rates were recorded. x Results: There is no significant difference observed in demographics of patient groups, their levels of education, prior anesthesia experiences, and the experienced anesthesia technique. STAI-SA levels are found to be similar across the patient groups at Preop 1 STAI-SA and Preop 2 STAI-SA. Median values of STAI-SA for the groups K, M, and S are 27,5 (20-60); 24 (20-58); and 30 (20-52), respectively. There is no statistically significant difference observed in STAI-SA levels at the postoperative 1st hour (p= 0,598). In Group K, there is no statistically significant difference observed between Preop 1 STAI-SA, Preop 2 STAI-SA and Postop STAI-SA levels (p= 0,245 p= 0,81). However, Preop 2 STAI-SA levels are significantly greater than Postop STAI-SA levels (p=004). In Group M even though difference in STAI-SA levels of the Preop 2 STAI-SA and of Preop 1 STAI-SA is found to be statistically insignificant (p = 0.333), Preop 2 STAI-SA levels are significantly greater than Postop STAI-SA levels. Also, Preop 1 STAI-SA levels are found to be greater than Postop STAI-SA levels (p = 0.002). In Group S, there is no statistically significant difference observed between Preop 1 and Postop STAI-SA levels (p = 0.302). On the other hand, Preop 2 STAI-SA levels are significantly greater than both Preop 1 and Postop STAI-SA levels (p= 0,010 p> 0,001). APGAR scores for infants recorded at first and fifth minute are found to be similar across all the groups. There is no significant difference observed among groups from the perspectives of postoperative VAS scores, nausea and vomiting, and Bromage Scores. PCA drug amounts delivered are found to be similar as well in all three groups. Conclusion: In this study, despite no statistical significance, at the postoperative period minimum anxiety level and maximum decrease in anxiety level are both observed in the group that is exposed to music. Since music is a non-invasive, easy-to-apply, and no-side-effect method, it is believed that further investigations are required in order to investigate the effect of music on anxiety levels in pregnant patients who are supposed to be treated without any sedative drug use.