Akut dekompanse kalp yetmezliğinde serum sodyum ve klor seviyesinin prognostik değeri
Prognostic value of serum sodium and chlorine level in acute decompensed heart failure
  1. Tez No: 658530
  2. Yazar: SİNAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Akut kalp yetmezliği acil servislerde sık karşılaşılan ve önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu nedenle üzerinde ciddi araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir. Özellikle serum elektrolit düzeyleri incelenen alanlardan birisidir. Biz de yapmış olduğumuz bu çalışma ile akut dekompanse kalp yetmezliği olan hastalarda hastaneye yatış veya taburculukta serum sodyum ve klor düzeyinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız SBÜ Acil Tıp ABD Ankara SUAM Acil Tıp Kliniğinde 1.12.2018 ile 1.12.2019 tarihleri arasında etik kurulu onayı alınarak yapıldı. Çalışmamız prospektif, gözlemsel bir klinik çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya acil servisimize başvuran akut kalp yetmezliği ve kronik kalp yetmezliğinin akut dekompanzasyonu tanılı aydınlatılmış onamı alınan, 18 yaşın üzerindeki dışlama kriteri olmayan 120 hasta dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilen hastalar acil servisten tedavi alıp taburcu olanlar, servise yatış yapılanlar ve yoğun bakım yatışı yapılanlar olarak 3 gruba ayrılmıştır. Bu 3 grubun acil servise başvurduğu sırada alınan kan örneklerindeki serum sodyum ve klor düzeyleri karşılaştırılaştırılmıştır. Ayrıca yatan ve taburcu olan hasta grubu arasında serum sodyum ve klor düzeyinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Hastaların % 48,3'ü (n:58) acil servisten taburcu olurken, % 26,7'sine (n:32) servis yatışı, % 25'ine (n:30) yoğun bakım yatışı yapıldı. Klor değeri 98,5 mmol/L ve altında olan hastaların daha çok hastaneye yatış ihtiyacı olduğu tespit edilirken, sodyum değeri ile hastaneye yatış arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilememiştir. (p=0,041; p=0,810) Servis ve yoğun bakım yatışı yapılan hasta grupları arasında sırasıyla sodyum ve klor değerlerinin ortancası 136 – 137,5 mmol/L, 97,5 – 97,5 mmol/L olup herhangi bir anlamlı farklılık izlenmedi. (p=0,949; p=0,938) Sonuç: Akut kalp yetmezliği ile acil servislere başvuran hastaların yatış ihtiyacını öngörmede ve prognoz değerlendirmesinde düşük serum klor seviyesi değerli bir göstergedir. Sodyum seviyesi ile yatış ihtiyacı ve prognoz arasında herhangi bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute heart failure is a significant reason of morbidity and mortality that is commonly seen in the emergency department. For this reason important studies are still being conducted on this issue. Especially the area of serum electrolyte levels is one of the areas that is being investigated. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of serum sodium and chloride levels for predicting the prognosis of the patients with acute decompensated heart failure. Material and Method: Our study has been conducted in Health Sciences University Emergency Medicine Department Ankara Health Application and Research Center Emergency Clinic (SBÜ Acil Tıp ABD Ankara SUAM Acil Tıp Kliniği) between 1.12.2018 and 1.12.2019 after receiving ethics committee's approval. Our study is a prospective, observational clinical trial. 120 patients older than 18 years old with informed consent who admitted to emergency department with the diagnoses of acute heart failure and acute decompensation of chronic heart failure were included without any exclusion criteria. The cases included in our study were divided into 3 groups; the patients who had got treated in the emergency department and discharged from the hospital, the patients who were hospitalized in cardiology clinic and the patients who were hospitalized in intensive care unit. Serum sodium and chloride levels in blood samples were compared when these 3 groups of patients were admitted to the emergency department. Also serum sodium and chloride levels of hospitalized and discharged patients were compared. Results: 48.3% (n:58) of patients were discharged from the hospital while 26.7% (n:32) of patients were hospitalized and 25% (n:30) of patients were hospitalized in intensive care unit. The patients with serum chloride levels below than 98.5 mmol/l needed longer hospitalization while no significant correlation between serum sodium levels and hospitalization ratio was detected. The median serum sodium and chloride levels of the patients who were hospitalized in the cardiology clinic and intensive care unit were found to be respectively 136 – 137,5 mmol/L and 97,5 – 97,5 mmol/L; and no significant difference was detected between these two groups. (p=0,949; p=0,938) Conclusion: Lower serum chloride level is a valuable indicator for evaluating the prognosis and predicting the need of hospitalization of the patients who were admitted to the emergency department with acute heart failure. There was no correlation between the serum sodium levels and prognosis and the need for hospitalization.