Fovea merkezini tutmayan diyabetik maküla ödeminde hasarsız retina laser tedavisi (NRT) yoluyla eşik altı laser tedavisi
Subthreshold laser therapy via nondamaging retinaltherapy for non-center involved diabetic macular edema
- Tez No: 658552
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Fovea merkezini tutmayan DMÖ tanılı olgularda NRT yoluyla yapılan eşik altı laser tedavisinin etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, kontrollü karşılaştırmalı çalışmamız Mart 2017- Ekim 2019 tarihleri arasında başvuran yeni tanı almış merkezi tutmayan DMÖ olgularını içermektedir. Sırayla bir gruba NRT yapılırken, diğer grup tedavi edilmeden kontrol grubu olarak 3 ay aralıkla izlenmiştir. Her kontrolde tedavi grubunda parafoveal ödemli kadrana NRT yapılmış, tedavi ve kontrol grubunda ödem merkezi tuttuysa İV anti-VEGF tedavisi yapılarak o göz sonraki kontrollerde çalışma dışı bırakılmıştır. Birincil sonlanım ölçütü zaman içindeki ve gruplar arasındaki retinal kalınlık değişimi; ikincil sonlanım ölçütleri EİDGK değişimi, anti-VEGF tedavisi gereksinimi farkı, FOF görüntülemede laser tedavisi bulgusu olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi grubunda 36, kontrol grubunda 39 olmak üzere toplamda 75 göz değerlendirildi. Tedavi ve kontrol grubundaki olguların yaş ortalaması sırasıyla 57,28 ve 59,90; ortalama takip süresi 440,61 ± 346,331 ve 400,56 ± 305,567 gündü (P=0,27; P=0,75). Kadın/erkek oranı tedavi grubunda 24/12, kontrol grubunda 14/25'di (P=0,008). Cinsiyet etkisi giderilerek yapılan değerlendirmede parafoveal süperior, nazal ve temporal kadranın zaman içindeki ve gruplar arasındaki değişimi anlamlı bulundu (P0,05). Zaman içinde ve gruplar arasındaki SMK ve EİDGK değişimi anlamlı bulunmadı (p>0.05). Birinci ve 2. yılın sonunda İV anti-VEGF gerektiren merkezi DMÖ gelişimi oranları açısından kontrol ve tedavi grubu arasında fark bulunmadı (P>0,05). FOF'da hiçbir gözde laser skarına rastlanmadı. Sonuç: Otuz aylık takipte NRT merkezi tutmayan DMÖ tedavisinde tek başına etkili ve güvenlidir. Bu yöntemle klasik laserin olası yan etkilerinden kaçınarak uzun vadede görmenin daha iyi korunacağı ön görülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the efficacy of subthreshold laser therapy via NRT in patients with non-center involved diabetic macular edema (non-CI DME). Materials and Methods: This prospective, controlled study comprised of patients with newly diagnosed non-CI DME who admitted between March 2017 and October 2019. While NRT was performed to one group, the other group was followed at 3-monthly intervals as control without treatment sequentially. At each control visit, NRT was performed to the edematous parafoveal quadrant in the treatment group. If center involved DME developed in either group, IV anti-VEGF was performed and the eye was excluded from the study subsequently. Primary outcome measure was the change of retinal thickness over time and between groups. Secondary outcome measures were change in BCVA, difference in the rate of anti-VEGF requirement, and laser treatment effect on FAF imaging. Results: A total of 75 eyes were evaluated. Mean age was 57.28 and 59.90; mean follow-up period was 440.61 ± 346,333 and 400.56 ± 305,567 days in the treatment and control groups respectively (P=0,271; P=0,75). Ratio of female/male was 24/12 in the treatment and 14/25 in the control group (P=0,008). The change in parafoveal superior, nasal and temporal quadrants over time and between groups assessed by removing the effect of gender was found significant (P0,05). CMT and BCVA changes over time and between groups were not significant (P>0,05). Rates of center-involved DME development requiring IV anti-VEGF treatment at the end of the first and second years were not different (P>0,05). No laser scar was detected in any eye in FAF imaging. Conclusion: NRT alone is effective and safe in the treatment of non-CI DME at 30 months follow-up. With this method, it may be foreseen that visual acuity will be better preserved in the long term by avoiding the possible side effects of conventional laser treatment.