Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeylerinin kronik böbrek hastalığı evresi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the depression, anxiety and quality of life levels, and the chronic kidney disease stage in autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 658553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Psikiyatri, İç Hastalıkları, Nephrology, Psychiatry, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hangi psikososyal sorunların Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH) ile ilişkili olduğunu ve özellikle de bu hastaların tedaviye uymamasının nedenleri üzerine odaklandık. Yaşam kalitesinin düşmesi, anksiyet, depresyon ve diğer psikososyal faktörlerin bu hastalarda tedavinin etkinliğini azaltan tutumlara yol açtığını savunan hipotezimiz mevcuttur. ODPBH'de, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeylerini, genetik ve psikososyal faktörleri ayrıntılı olarak inceledik. ODPBH tanılı hastalarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi, hastalığın seyri için önemli faktörler olan ilaç, diyet ve tedaviye uyumda değişikliklere neden olabileceğinden; ODPBH hastalarında depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeyleri ile kronik böbrek hastalığı evresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 1 Nisan 2019 ile 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniğinde takip edilen yüz hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızdaki hastalara beş ölçek uygulanmiştır. Bu beş ölçek; EQ-5D Yaşam Kalitesi İndeksi, EQ-5D Visual Analog Skala (VAS), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS), Hasta Sağlığı Anketi (PHQ-9) ve Genetik Psikososyal Risk Aracı (GPRI) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study, we focused on which psychosocial problems are related to Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease (ADPKD) and especially the reasons why these patients do not comply with the treatment. We have a hypothesis that the decrease in quality of life, the anxiety, the depression and other psychosocial factors lead to attitudes that decrease the effectiveness of treatment in these patients. We comprehensively examined the depression, anxiety and quality of life levels, genetic and psychosocial factors in ADPKD. Since the anxiety, depression and quality of life in the ADPKD patients may cause changes in the compliance with drug, diet and treatment, which are important factors for the course of the disease; we aimed to evaluate the relationship between the depression, anxiety and quality of life levels, and the chronic kidney disease stage in the patients with ADPKD. Materials and Methods: The present study was conducted between April 1, 2019 and August 1, 2019. A hundred patients followed-up with ADPKD at the Department of Nephrology, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital were included in the present study. Five scales as European Quality of Life 5 Dimension (EQ-5D), EQ-5D Visual Analogue Scale (VAS), Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS), Patient Health Questionnaire (PHQ-9) and Genetic Psychosocial Risk Instrument (GPRI) were applied to the ADPKD patients.