Çocuk ve ergen psikiyatrisi kliniğine başvuran ergenlerde maraş otu kullanım sıklığı ve maraş otu kullanımı ile ilişkili sosyodemografik özellikler ve komorbid psikiyatrik hastalıkların değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of maras powder use and sociodemographic characteristics and comorbid psychiatric diseases associated with the use of maras powder in adolescents admitted to child and adolescent psychiatry
- Tez No: 658566
- Danışmanlar: DOÇ. HATİCE ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş: Bu çalışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve en az bir psikiyatrik hastalığı olan 11- 18 yaş arası ergenlerde Maraş otu kullanım sıklığı ve Maraş otu kullanımı ile ilişkili sosyodemografik özellikler, Maraş otu bilgi düzeyleri ve komorbid psikiyatrik tanılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal/Metod: Çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve en az bir psikiyatrik rahatsızlığı olan 11-18 yaş arası, 148 kız, 152 erkek toplam 300 çocuk ve ergen dahil edilmiştir. Çalışma grubumuza, psikiyatrik bozuklukların değerlendirilmesinde yarı yapılandırılmış bir görüşme formu olan 'Okul çağı çocukları için duygulanım bozuklukları ve şizofreni görüşme çizelgesi- şimdi ve yaşam boyu şekli-Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) uygulanmış olup, psikiyatrik tanılar DSM-V'e göre belirlenmiştir. Çocuk ve ergenler tarafından doldurulan Maraş otu Anket Formu, Maraş otu Bilgi Düzeyi Anket Formu, Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ve Durumluluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI) ile ebeveynleri tarafından doldurulan, Sosyodemografik Veri Formu ve DSM-IV Yıkıcı Davranış Bozuklukları Belirti Tarama Ölçeği Formu (YDBBTÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda Maraş otu kullanım sıklığının % 23,3 olduğu bulunmuştur. Maraş otu kullanıcılarının ortalama yaşının 16,1±1,0, ve Maraş otu kullanmaya başlama yaşının ortalama 14,9 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it is aimed to evaluate the frequency of Maras powder use and sociodemographic characteristics associated with Maras powder use, Maras powder knowledge levels and comorbid psychiatric diagnoses of adolescents aged 11-18 years who applied to KahramanMaras Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital Child and Adolescent Mental Health and Diseases outpatient clinic and had at least one psychiatric disease. Material - Method: 300 children and adolescents, 152 males and 148 females aged 11- 18 years, who were admitted to Kahramanmaras Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital Child and Adolescent Psychiatry polyclinic and diagnosed with at least one psychiatric disorder were included. In our study group, a semi-structured interview form schedule for affective disorders and schizophrenia for school aged children, present and lifetime version, (KSADS-PL)-Turkish adaptation was performed and psychiatric diagnoses were determined according to DSM-V. The Maras Powder Questionnaire, the Maras powder Knowledge Level Questionnaire, the Children Depression Inventory (CDI) and the State and Trait Anxiety Inventory (STAI), which were filled out by the participants, and Sociodemographic Data Form and DSM-IV Disruptive Behavioral Disorders Symptom Screening Scale,which were filled out by the parents, were used. Results: In our study, the frequency of using Maraş powder was found to be 23.3% . It was observed that the average age of Maras powder users was 16,1±1,0 and the average vii age of starting to use Maras powder was 14.9.