Bir konaklama işletmesinde kalite fonksiyon göçeriminin uygulanması
Application of quality function deployment in accommodation operation
- Tez No: 658567
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN BAĞDATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kalite, günümüzde yükselen bir değerdir. Kavramsal olarak artan öneminin yanı sıra kalite, hizmet sektörü içerisinde de kıstas haline gelmiştir. Uluslararası ticaret kapsamında önemi her geçen gün artan hizmet sektörü, gelişmiş ekonomilerin göstergesi olarak görülmektedir. Bu sebeple, hizmet sektöründe kaliteyi arttırarak genel ekonomideki payını büyütme hedefi büyük önem kazanmıştır. Amaca yönelik çalışmalarda doğru model ve yöntem kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemler arasında günümüzde yoğun ilgi çeken Kalite Fonksiyon Göçerimi'ni saymak da mümkündür. 1966 yılında Japonya'da ortaya çıkan Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG), başarılı uygulamaları ile dikkat çekmiştir. KFG yöntemi, tüketici odaklı bir hizmet tasarlama ve geliştirme modeli olarak teknik bir dil ve detaylı hesaplamalarla olduğu gibi sosyal ve psikolojik bir dil kullanımı ile de uygulanabilir hale gelmiştir. Bu çalışmada, bir konaklama işletmesinde uygulanan KFG yönteminin hizmet sektöründeki etkisi gözlemlenmiştir. Tüketici isteklerinin karşılanmasında ortalama %12,4 artış gerçekleşmiştir. En yüksek artışlar sırasıyla %28,2, %26,5 ve %23,1 ile çocuk kulübü hizmeti, bahçe ve genel hijyen durumunda görülmüştür. KFG uygulaması ile 3 aylık yaz dönemi doluluk oranı ortalama %75'ten %89'a yükselmiş ve KFG uygulamasının satış üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca işletmede görülen personel devri ortalama %40'tan %20'lere kadar düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Quality is a rising value today. In addition to its conceptual importance, quality has also become the benchmark within the service sector. The service sector, whose importance increases day by day within the scope of international trade, is seen as an indicator of developed economies. For this reason, the goal of increasing its share in the general economy by increasing the quality in the service sector has gained great importance. The right model and method should be used in purposeful studies. Among these methods, it is possible to count Quality Function Deployment, which attracts great attention today. Quality Function Deployment (QFD), which emerged in Japan in 1966, attracted attention with its successful applications. The QFD method, as a customer-oriented product design and development model, has become applicable with the use of a technical language and detailed calculations, as well as a social and psychological language. In this study, the effect of the KFG method applied in an accommodation business in the service sector has been observed. An average of 12.4% increase occurred in meeting consumer requirements. The highest increases were determined in children's club service, garden and general hygiene with 28.2%, 26.5% and 23.1%, respectively. The 3-month summer period occupancy rate increased from 75% to 89% on average with the KFG application and it was determined that the KFG application had a positive effect on sales. In addition, staff turnover in the enterprise has decreased from 40% to 20% on average.